Рельєф України. 8 клас

І. М. Цахнів, Старобогородчанська ЗШ, Івано-Франківська обл.


Мета:

  • узагальнити і систематизувати знання з даної теми шляхом аналізу, синтезу, порівняння засвоєного матеріалу, відпрацювання номенклатури;
  • розвивати логічне мислення, пізнавальні інтереси, максимально використовувати творчі задатки дітей;
  • виховувати товариськість, формувати почуття господаря своєї країни.

 

Тип уроку: повторення та узагальнення знань.

 

Обладнання: фізична карта України, атласи, контури країни, таблиці, схеми, поезія Л. Українки, музичний запис пісні про гори Карпати.

 

Нехай політик і учений,

Школяр і навіть немовля

Билинку кожну зберігає,

Щоб цвітом вкрилася земля.

 

О. Віткова

 

Хід уроку

 

І. Організація класу

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Ви протягом багатьох уроків вивчали велику тему. Хто мені покаже, як вона називається? (Рельєф, геологічна будова і корисні копалини)

Я хочу переконатись, як ви засвоїли її, чого нового дізнались і які запитання залишились нерозгаданими чи незрозумілими.

Отже, не хвилюйтесь, зосередьтесь. Ви повинні:

  • слухати — уважно,
  • думати — швидко,
  • відповідати — чітко!

 

На попередніх уроках ви вивчали, роздумували, а на сьогоднішньому уроці ми будемо узагальнювати знання про рельєф України, встановлювати взаємозв’язки між компонентами природи, відчуємо себе не володарями, а частинкою природи.

 

ІІІ. Повторення та узагальнення окремих фактів, явищ, процесів

 

  • Гра «Раз, два, три — височину (низовину) назви»

Учні по черзі називають географічний об’єкт і показує на карті.

 

  • Тестовий диктант

І варіант

1. Який рельєф переважає на території України?

а) Гірський;

б) низовинний;

в) височинний.

 

2. Яка з названих форм рельєфу є низовиною?

а) Подільська;

б) Передкарпатська;

в) Закарпатська.

 

3. На території якої височини розташована наша місцевість?

а) Приазовська;

б) Передкарпатська;

в) Закарпатська.

 

4. Гори в Україні сформувалися під час горотворення:

а) байкальського;

б) герцинського;

в) альпійського.

 

5. Які з названих гірських масивів належать Кримським горам?

а) Горгни;

б) Ай-Петрі;

в) Бабуган-Яйла.

 

6. Найвищою рівнинною точкою України є:

а) Могила-Мечетна;

б) Берда;

в) Камула.

 

ІІ варіант

1. Найвища точка на території України:

а) Берда;

б) Роман-Кош;

в) Говерла.

 

2. Яка з названих форм рельєфу є височиною?

а) Причорноморська;

б) Волинська;

в) Поліська.

 

3. У якому масиві Карпат розміщена Говерла?

а) Скибові Карпати;

б) Вулканічні;

в) Чорногора.

 

4. Яка з названих низовин має найнижчі висоти:

а) Поліська;

б) Причорноморська;

в) Придніпровська.

 

5. Які з названих гірських масивів належать Карпатам?

а) Горгани;

б) Чорногора;

в) Бабуган-Яйла.

 

6. Найвищою низовиною на території України є:

а) Закарпатська;

б) Придніпровська;

в) Причорноморська.

 

Відповіді:

І варіант: 1 б; 2 в; 3 б; 4 в; 5 б, в; 6 б.

ІІ варіант: 1 в; 2 б; 3 в; 4 б; 5 а, б; 6 б.

 

  • Гра «Коло уваги»

На фізичній карті мальоване крейдою коло. Учень повинен вказати тектонічну структуру, форми рельєфу в колі.

 

  • Робота за індивідуальними картками (5–6 учнів)

Наприклад:

 

Картка 1

Чи знаєш ти…

Яка тектонічна структура лежить в основі Приазовської височини?

 

Картка 2

Чи вмієш ти…

Визначити абсолютну висоту і географічні координати гори Берда.

 

 

Картка 3

Чи поясниш ти…

Чому територія Поліської низовини заболочена?

 

  • Хвилинка відпочинку

Учитель

Діти, сядьте зручно, розслабтесь.

А тепер — хвилинка відпочинку.

Збережем здоров’я ми своє.

Хто знає — відповідь дає.

 

1) Загадка

Росло, зеленіло,

Затим скам’яніло.

Тепер же прийшло,

Дарує тепло. (Кам’яне вугілля)

 

2) Поезія Лесі Українки

  • Опис якого явища зробила поетеса?

Битим шляхом та крутим

Їхали ми на узгір’я Ай-Петрі;

Вже поминули сади-виногради

Рясні, кучеряві,

Що покривають підніжжя гори,

Наче килим розкішний,

Ось уже й лаврів, поетами люблених,

Пишних магнолiй не видко,

Aнi стрункиx кипарисiв, густо повитих плющем,

Aнi платанiв розкiшних наметiв,

Тiльки стрiчалися нам земляки нaшi, бiлi берези,

Явори й темнi дуби, до негоди та борвiю звиклi,

Але її вони вже зостались далеко за нами,

Тiльки терни, будяки та полинь товаришили нам у дорозi,

Потiм не стало i їх.

Крейда, пiсок, червонясте та сiре камiння.

 

3) Слухання пісні «У горах Карпатах»

Які етнічні групи населення проживають у Карпатах?

 

  • Прийом «Цікаве звідусіль»

Легенда про гори Карпати

 

  • Прийом «Словничок дружби»

Назвати найбільш вживані українські, кримсько-татарські слова та слова інших мов, що є складовими назв форм рельєфу.

 

  • Робота на контурних картах

Завдання. Позначте задані об’єкти.

 

І варіант

  • Закарпатську низовину;
  • Причорноморську низовину;
  • Поліську низовину;
  • Кримські гори.

 

ІІ варіант

  • Волинську височину;
  • Придніпровську височину;
  • Донецьку височину;
  • гори Карпати.

 

Взаємоперевірка (обмін роботами)

 

  • «Рекламка»

Учитель. Ви знаєте, що наша країна багата на різноманітні корисні копалини.

Зараз учні зроблять невеличку рекламку про корисні копалини, які є на території нашої області.

 

  • «Уривок з телепередачі»

Учитель. Уявіть себе учасниками телепередачі й допоможіть дати відповідь телеглядачам.

Ось деякі листи, які нам надіслали:

«Пише вам Петро Івасів. Я навчаюсь у 3 класі. З уроків природознавства знаю, що Карпати — гори молоді, у них бувають землетруси. Мрію з нашим класом піти у похід на найвищу вершину зійти, але трішечки боюсь. А раптом — сильний землетрус чи виверження вулкану. Я бачив по телевізору, як відбувалося виверження вулкану Етна на Сицілії. Це дуже страшно!

Що ви порадите мені з цього питання?» (Відповіді учнів.)

«Пише вам пенсіонерка із Харківської області. Дуже мало в Україні залишилося незайманої природи. Скрізь бруд, сміття, паламні гілки дерев. Душа болить за майбутнє нашої країни. Що ми залишимо нашим нащадкам?

А як справи з охороною природи у вас, на Прикарпатті?» (Відповіді учнів.)

 

ІV. Підсумок уроку

Учитель. Ось і наблизилась наша зустріч до кінця. Ми зробили уявну подорож по просторах нашої країни. Уважно подивіться, і ви побачите, який прекрасний навколо світ. Слід пам’ятати, що кожна людина відповідає за збереження багатств природи, і що ми — її часточка. Вчімся бачити біль у природі. Пройдіть свій шлях від чистоти в природі, до чистоти в душі.

Задумайтесь над цими рядками.

Моє звертання до людей,

Дорослих і малих дітей.

Погляньте, де ми живемо,

Що на землі ми творимо!

…Ми нищим матінку-природу,

А разом з нею і себе.

Не зрозумієш, що ту вроду

Не зможеш відтворить ніде.

Доволі. Люди, схаменіться,

За що віддячать внуки вам?!

Одумайтесь та зупиніться.

Прийде кінець лихим ділам.

Нехай політик і учений,

Школяр і навіть немовля

Билинку кожну зберігає,

Щоб цвітом вкрилася Земля.

О. Віткова

 

  • Рефлексія

Учитель. З яким настроєм ви залишаєте клас? Оберіть відповідний смайл.

 

V. Домашнє завдання

Dounload PDF

Відгуки читачів

  • Марина Петровна

    28 листопада 2014

    хорошо подобран материал урока.