Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Художня набивка на тканині

М. М. Проць, учитель трудового навчання та образотворчого мистецтва, Калуська ЗОШ І–ІІІ ст. № 1, Івано-Франківська обл.


Художня набивка на тканині (Punchneedle«Удар голки») — це можливість оригінально, стильно й дуже затишно прикрасити свій будинок. За допомогою техніки можна набивати не тільки картини, а й оформляти подушки, сумочки та багато інших повсякденних і святкових аксесуарів. Головне в художній набивці на тканині — спеціальна голка.

Цей майстер-клас може бути використаний як у гуртковій роботі, так і в навчальній програмі 7–11 класів з обслуговуючої праці.

 

Для художнього набивання на тканині необхідні робоче місце, інструменти й пристосування, уміння правильно ними користуватися.

Робоче місце не вимагає особливого обладнання: працювати можна за партою чи столом. Сидіти слід прямо, вільно, щоб не втомитися. Інструменти й матеріали мають бути поруч. Тканину слід тримати на віддалі 35–40 см. Приміщення має бути з природним освітленням, добре провітрюване. У вечірній час світло має падати на роботу зверху.

Для художнього набивання застосовують різнокольорові нитки: муліне, вовняні, шовкові, акрилові, ірис та інші. Можна використовувати як нові, так і вживані трикотажні вироби. Тут важливо пам’ятати, що нитки після розпускання виробів потрібно випрямити.

Для роботи потрібні ножиці, звичайна тонка голка з ниткою, олівець або кулькова ручка, за потреби клей ПВА й малюнок бажаного виробу.

 

Матеріали й інструменти:

• тканина основа — старе простирало чи полотно;

• різнокольорові нитки: муліне, вовняні, шовкові, акрилові, ірис та інші;

• інструмент;

• звичайна тонка голка з ниткою;

• за потреби клей ПВА;

• ножиці;

• ескіз майбутньої роботи.

 

Технологічна послідовність виготовлення картини в техніці «художня набивка на тканині»

До початку виконання роботи треба опанувати технікою користування голкою. Це роблять на натягнутій тканині, проколюючи її від тканини, як учнівську ручку під час письма від паперу. Перші роботи мають бути простими: листочки чи геометричні фігурки.

Спочатку на підібрану тканину наносимо олівцем, кульковою ручкою або з допомогою копіювального паперу малюнок виробу. Спершу малюємо ескіз, наприклад, я взяла міську ратушу (бо подобається архітектура), і ось, що в мене вийшло (готовий ескіз).

Збільшуємо до натуральної величини, можна на ксероксі.

Тканину кладемо на чисту, рівну поверхню й розрізняємо. Після нанесення малюнка її закріплюємо в п’яльця чи за допомогою цвяшків на дерев’яну рамку.Можна щенатягувати підрамник, але не сильно. Перебивати можна через скло.

Починають роботу голкою середнього діаметру на тканині такої ж товщини нитками відповідного кольору.

Кольорову нитку протягують у робочу голку ниткопротягувачем. Це пристосування складене зі звичайної тонкої голки з ниткою завдовжки 20–25 мм, кінці якої зв’язані вузликом. Довжина петлі — 20–25 см.

Протягують кольорову нитку в робочу голку таким чином:

кінець нитки (2–3 см) вставляють у петлю ниткопротягувачем, скручують, щоб вона не випала.

Ниткопротягувач пропускають в інструмент зі сторони ручки. Після її проходження через ручку пропускають у отвір, який знаходиться в кінці робочої голки. Протягуємо її доти, доки кінець кольорової нитки не опиниться із зовнішнього боку голки (у межах 1 см).

У такому стані нитку притискуємо великим пальцем до ручки інструмента й утримуємо, поки не проколемо ним тканину.

Після цього великий палець знімаємо й тримаємо інструмент трьома пальцями, як ручку для письма.

Уводимо його в тканину до обмежувача під кутом 45–50º, не відриваємо кінець від тканини, а ведемо кінцем голки по малюнку зліва направо, як під час письма, повернувши її зріз до тканини. Проколи робимо один біля одного. Довжина стібка — не більше 2 мм.

Висоту петель регулюють кількістю обмежувачів, щільно насаджених на голку інструментами. Петлі можна залишати в початковому вигляді або постригти їх верхівки. Зрізують після закінчення роботи гострими ножицями.

Бажано опанувати техніку роботи голкою середнього діаметра, а згодом і малого, і великого розмірів. Першими послуговуємося для роботи на тонкій, наступними — на товстій тканинах, використовуючи для цього відповідно тонкі товсті нитки.

За художнього набивання нитки добре закріплюють у тканині. Готовий виріб із зворотнього боку можна покрити тонким шаром побутового клею (наприклад, ПВА, Бустілат). Щоб захистити нитки від протирання, із зворотнього боку виріб підшивають тканиною.

Залежно від призначення його можна вмонтовувати в гарну рамку, оздобити край петельним або іншим швом, макраме, китицями. Виготовляють композиції, використовуючи кольорові намистинки, ґудзики, плівку, шкіру, дерев’яні й металеві деталі.

Способом художнього набивання на тканині прикрашають одяг різного призначення. Голки для набивання на тканині знадобляться для відновлення пошкоджених килимових виробів.

Під час роботи слід пам’ятати, що інструменти й пристрої за неправильного застосування можуть бути небезпечними. Тому потрібно їх після виконання роботи зберігати в дерев’яних чи пластмасових скриньках. Голку слід оберігати від падіння на тверду поверхню.

Готовий виріб

Dounload PDF

Відгуки читачів

 • Оксана

  26 грудня 2017

  Хотілось дізнатися про історію появи цієї техніки в Україні.

  Адміністратор:
  Дякуємо за Ваш відгук, Оксано!
  Дана стаття — це є робота одного з наших передплатників, тому продовження теми залежить лише від його натхнення.

 • Світлана

  24 листопада 2014

  Дуже задоволена, хороший опис!!