Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Чого й чому? Відповідаємо на дитячі запитання

 

Ведуча рубрики Оксана Корольова


 

Навіщо треба у космос літати?

 

Навіщо злітають у космос люди,

Невже вони в космосі жити будуть?

Які таємниці у космосі є

І хто таємниці його пізнає?

 

Польоти в космос потрібні для того, щоб робити наукові відкриття. Наприклад, атмосфера нашої планети не дає змогу розглянути зірки із Землі, тому їх вивчають космонавти під час польотів.

А ще над Землею літають супутники. Наприклад, супутник зв’язку літає над телестанцією, і коли починається передача, вона передає йому «картинку», а він передає її іншому супутнику, що летить над іншим місцем земної кулі, і передає «картинку» на Землю, на телевізійну станцію, що розташована за тисячі кілометрів від першої. Отже, телепередачі можуть переглядати водночас жителі в різних куточках світу.

Супутники також стежать за погодою. Вони попереджають бурі, шторми, грози та інші атмосферні явища, передають відомості на Землю.

Є також супутники-розвідники. Вони фотографують Землю, а геологи за фотографіями визначають, у якому місці нашої планети є багаті поклади нафти, газу, інших корисних копалин.

Побачити нашу планету з космосу можна на фотографіях, зроблених космонавтами. Їх можна знайти в книгах з астрономії та в інтернеті.

Чому хулігана так називають?

 

Чому хулігана так називають?

 

Подивіться, хуліган!

Він хлопчисько-ураган.

На своїм шляху змітає

Все, що тільки зустрічає.

Любить він бешкетувати,

Розважатись, жартувати!

 

Напевно ви знаєте, що означає слово «хуліган». Цедоросла людина, яка грубо порушує громадський порядок, або дитина, яка спричиняє батькам незручності своєю поведінкою. Однак це не просте слово, а англійське прізвище. 1890 року в Лондоні жив чоловік на прізвище Хуліган. Його вважали поганою людиною, тому що він спричиняв багато неприємностей іншим людям. Саме цим він і прославився. Тому, коли хтось починав поводитися погано, говорили: «Ти схожий на Хулігана». Так з’явилося нове слово, що прижилося в англійській, українській та інших мовах. 

 

Чи існує Гарматне дерево і яке воно?

 

Кажуть, на світі дерево є,

Кажуть, це дерево дуже гучне.

Плоди його схожі на ядра гармати,

Падають так, неначе снаряди.

Гарматним дерево називається,

Під ним стояти забороняється.

 

Дійсно, у Південній Америці росте дерево, плоди якого нагадують гарматні ядра. Однак свою назву Гарматне дерево здобуло завдяки шуму, що воно спричиняє: падаючи на асфальт, плоди видають досить сильний шум, схожий на звук від розриву снаряда. Через гарматне дерево було ушкоджено багато машин, і тому їх вирішили спилювати. М’якоть плода Гарматного дерева за смаком нагадує горіх, до того ж вона дуже поживна, хоча має неприємний запах. А ще цінують квіти цього дерева, що надзвичайно ніжно пахнуть. З них виготовляють вишукані парфуми.

 

Що таке глобус?

 

Що таке глобус?

Це ж просто фокус!

Куля на підставочці

Та іще й на паличці.

Це планета наша?

Хто мені розкаже?

 

Слово «глобус» походить від латинського слова, що позначає кулю; зменшена модель Землі. Зображення на глобусі нанесене рівномірно, без викривлень, тому тут можна побачити справжнє розташування материків і океанів, країн і міст нашої планети.

Пофарбований глобус у різні кольори: блакитний — вода; темно-синій — глибокі місця океанів і морів; коричневий — суша й гори; темно-коричневий — найвищі гори; білий — сніг і лід.

Глобус стоїть на ніжці, і його можна обертати, а ще він нахилений. Усередині глобуса є вісь, і Земля обертається навколо неї.

Перший глобус з’явився понад 500 років тому в Німеччині. Зроблений він з телячої шкіри, туго натягнутої на металеві ребра. На ньому відсутні деякі частини суші й навіть материк Америка. Називають цю модель «земним яблуком» і дотепер зберігають в одному з музеїв Німеччини.

 

Де знаходиться рожеве озеро?

 

Бачив озеро казкове,

Незвичайне, загадкове,

Із рожевою водою…

Хто створив її такою?

Чарівник пожартував –

Усіх на світі здивував!

 

Дійсно, існує таке озеро, і називають його Хіллер. Розташоване чудо-озеро в Австралії. Дивовижне воно тим, що має оригінальний колір води — рожевий, причому постійно. Причина такого кольору води для вчених поки є загадкою.

Завдовжки озеро досягає максимум 600 метрів, а завширшки — до двох сотень. Берег озера Хіллер укритий піском, що переходить у ліс з евкаліптів і чайного дерева.

Dounload PDF

Відгуки читачів