Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Вода — знайома і незнайома

 

Г. М. Яковлєва, С. В. Іванов, Кремінська школа-гімназія, Луганська обл.


 

Цілі заходу: узагальнити знання учнів про воду як найпоширенішу речовину на Землі, її властивості; закріпити знання про роль води в природі; сформувати уявлення про єдність живої і неживої природи, про роль води в житті рослин, тварин, людини; виховувати дбайливе ставлення до водних ресурсів, екологічну культуру учнів.

 

Обладнання: комп’ютерна презентація, медичні ваги, медичні шприци об’ємом 10–20 мг.

 

Вода. У тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке є. Не можна сказати, що ти необхідна для життя. Ти — саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, що не пояснити нашими почуттями. З тобою повертаються до нас сили, з якими ми вже попрощалися.

Антуан де Сент-Екзюпери

 

Прісна вода — найважливіший мінерал на Землі, без якого немає життя. О. Е. Ферсман

 

Перебіг заходу

 

Виступи супроводжені слайдами презентації, аудіо- та відеозаписами.

1-й учень

Існує думка, що планета наша

Повинна зватися «Вода»,

Оскільки лише треть її

Складається-таки з землі.

А дві частини — це вода,

Сполука дивна і проста,

Для існування всім потрібна,

Вона корисна і чарівна.

Тому бажаємо сказати,

Хоча це тільки наші мрії,

Вода повинна панувати.

Ми — діти водної стихії.

Про воду згадують давно:

Ще в давнину жива вода

В казках вертала до життя.

А уявіть собі планету,

Де раптом зникла вся вода.

 

2-й учень

О жах! Яка вона страшна!

Похмурі впадини морів,

Річок і навіть океанів

Покриті товстим шаром солі.

Не може бути для Землі

За це у світі гірше долі.

Рослинність зникла геть уся:

Немає квітів і дерев.

І не знайти нам карася,

Зник без води могутній лев.

Ця ситуація — не казка,

Можливе різне на Землі.

Щоб не спіткала світ поразка,—

Охороняймо воду всі!

 

1-й ведучий. Здається, що нічого звичнішого і буденнішого, аніж вода, не існує. Ми, анітрошки не задумуючись, споживаємо її щодня. Але чи можна недооцінювати її ролі у нашому житті? Планета Земля — єдина з відомих людству планет, на якій є життя. Таку унікальну можливість планета отримала завдяки тому, що на ній є вода. Якби висота земної кори була всюди однакова, наша планета вкрилася б шаром води заввишки 2 400 метрів. У воді зародилися перші мікроорганізми, і досі нове життя зароджується саме у воді — людське дитя від зародка і до появи на світ розвивається в навколоплідних водах, які забезпечують захист, дають новому створінню поживу тощо.

 

2-й ведучий. Різні організми містять різну кількість води, наприклад медузи — 95–98 %, риби — 75 %, картопля — 76 %, яблука — 85 % помідор — 90 %, огірки — 95 %, свіжі гриби — 90 %, навіть сухе насіння — 10–12 %.

 

Сама людина на 70 % складається із води. Якщо людина втрачає 2 % води, у неї з’являється спрага. Якщо втрати води сягають 10 %, у людини починаються галюцинації. Якщо ж втрачено 12 % — настає смерть. Людина може досить довго прожити без їжі (добре відома практика лікувальних голодувань). Без води ж не «протягне» й кількох днів. За все життя людина в середньому споживає близько 50 тонн води. Підрахуймо, скільки літрів води в нашому організмі і в якому стані перебувають наші клітини.

 

Дослід 1. Визначення вмісту води у власному організмі

Мводи=(Мтіла/3) *2

Масу тіла визначаємо за допомогою вагів.

 

Дослід 2. Визначення пружності шкіри.

Відтягнемо правою рукою шкіру на лівій руці і різко відпустимо. Якщо шкіра на руці повернулася у належній стан швидко — тургорний тиск клітин нормальний, а якщо спостерігається деяке уповільнення — знижений тиск.

 

1-й ведучий. Вода — одна з найпоширеніших речовин на Землі. Вона не тільки дає життя. Це ще і джерело краси на Землі. Нас радує лісове озеро, заспокоює дзюрчання струмка, дивують хмари, що пливуть у небі. Усе це завдяки воді. «Усе є вода», — стверджував грецький філософ і математик Фалес, підкреслюючи значення цієї, здавалося б, непоказної рідини для всього живого.

 

2-й ведучий. Наша рідна кремінська природа така мальовнича завдяки воді. Пропонуємо проглянути декілька слайдів, на яких ви зможете побачити знайомі краєвиди та водно-повітряні увертюри.

 

Перегляд презентації

1-й ведучий. Людина здавна мріяла про безсмертя. Мандрівники в заморських країнах, алхіміки в лабораторіях настирливо шукали еліксир життя та джерело вічної молодості. Та вони й не здогадувалися, що таємничий еліксир — це звичайна вода. Та сама вода, що заповнює моря, озера, річки, випадає на землю дощами, вкриває її сніговим покривалом. Така знайома і незнайома.

 

Цю звичайну речовину можна по праву назвати восьмим чудом світу. Чим більше її вивчають, тим більш загадковою вона стає. Два гази — водень та оксиген взаємодіючи утворюють рідину. Порівняно з іншими рідинами, вода має надзвичайні властивості — фізичні й хімічні. Ми укажемо лише деякі з них.

 

2-й ведучий. Молекули води є в міжзоряному просторі, вода входить до складу комет, метеоритів, планет сонячної системи. Докладніше про це нам розповість маленька пошукова команда «Вояджер».

 

Розповідь учня про воду у Космосі

3-й учень. Вода — єдина речовина на Землі, яка може перебувати у трьох агрегатних станах одночасно — твердому, рідкому та газоподібному.

4-й учень. І навіть у четвертому — смолоподібному. Ця вода не замерзає при 100ºморозу і не перетворюється у лід, а утворює склисту, аморфну масу.

5-й учень. Близькі до цих властивостей властивості води у тоненьких капілярах ґрунту чи судин рослин — вона також замерзає при дуже низьких температурах й здатна рухатись угору проти сили тяжіння — антигравітація. Це можливо завдяки високому поверхневому натягу — серед рідин тільки ртуть має більший натяг, аніж вода. Він виражається у тому, що вода намагається стягнути свою поверхню. Теоретично, щоб розірвати молекули стовпчика абсолютно чистої води заввишки 3 см, необхідна гиря вагою 100 тонн! Але, на жаль, у світі не існує ідеально чистої води — якісь речовини в ній все ж таки є. Молекули зовнішнього шару утворюють плівку, на якій можуть триматися предмети, комахи, утворюються краплинки.

6-й учень. Більш того, живі організми пристосувались використовувати й внутрішню поверхню води. Наприклад, личинки комарів закріплюються за допомогою спеціальних щетинок біля поверхні води, щоб дихати.

1-й ведучий. А ось ящірка шоломоносний василіск — бігає по воді, і справа тут не тільки в поверхневому натягу води, а й ще у великій швидкості тварини.

2-й ведучий. І ще трохи цікавинок. Напевно, ви бачили доволі своєрідний фонтан «Плаваючий шар», який є у м. Донецьку біля стадіону «Донбас-Арена».

Вага цього шару — 28 тонн, для підтримки у плавучому стані подають воду — 340 л/хв. За бажання його можна розкрутити у будь-якому напрямку. Це можливо завдяки унікальній властивості води — її не можна стиснути. У живій природі ця властивість допомагає створювати гідроскелет, для внутрішнього опору.

1-й ведучий. У домашніх умовах або прямо зараз ми можемо продемонструвати простий дослід, як ілюстрацію цієї властивості.

 

Дослід 3.

Пальцем лівої руки закривають отвір шприца ємкістю 10–20 мл, а правою рукою тиснуть на шток поршня. Незначним зусиллям об’єм повітря можна скоротити у 3–4 рази. Відпускають шток поршня та спостерігають розширення повітря майже до попереднього об’єму.

Випускаємо повітря зі шприца і набираємо води. Намагаємося стиснути шток. Що спостерігаємо? Шток не рухається й навіть під значними зусиллями  вода не стискається.

2-й ведучий. І завершимо наш невеличкий калейдоскоп аномальностей води, ще однією дуже важливою властивістю є висока теплоємність води. Тобто для її нагрівання потрібно більше тепла, аніж для нагрівання будь-якого твердого тіла або рідини. Охолоджуючись, вода дає більше тепла, ніж інші речовини. Ця можливість Світового океану не дає нашій планеті захолонути і зберігає життя. А водяна пара в атмосфері затримує 60 % теплового випромінювання Землі і створює природній парниковий ефект, без якого космічний холод перетворив би планету у пустелю.

 

1-й учень. Ну ніяк нам без води. Навіть алфавіти багатьох народів світу починаються з літери «А» саме так звучало слово «вода» мовою давніх шумерів, які мешкали в міжріччі Тигру та Євфрату близько 4000 років до н. е., а латинське слово «аква» — вода стало основою багатьох складних слів: аквалангіст, аквапарк, акваріум, акварель, акваторія, акватехніка тощо.

 

2-й ведучий. А як же ставились до води наші пращури? Не маючи приладів, лабораторій та дослідів, вони краще нас розуміли і відчували воду в її природному середовищі.

 

1-й ведучий. Тому до вашої уваги ми пропонуємо відгадати декілька загадок.

Загадки:

- Текло, текло, та й лягло під скло. (Вода, лід)

- Що росте догори коренем? (Бурулька)

- Впаде з неба — не розіб’ється, впаде у воду — розпливеться. (Сніг)

- Узимку горою, а влітку водою. (Сніг)

- Що приходить тихо, а йде з шумом? (Сніг)

- Мене просять і чекають, а як покажусь — утікають. (Дощ)

- Сидить дід за подушками і стріляє галушками. (Град)

- Сивий віл випив води повен діл. (Туман)

- Без очей, а сльози ллє. (Роса)

- Коли небо нижче від землі? (Коли дивишся у воду.)

 

2-й ведучий. А які перлини мудрості приховані у прислів’ях та приказках?

 

Прислів’я та приказки:

- Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися.

- Ранні пташки росу п’ють, пізні — слізки.

- Вода все сполоще, а злого слова — ні.

- Не той молодець, що за водою пливе, а той, що проти води.

- Хто топиться, той за соломинку вхопиться.

- Не плюй у криницю — знадобиться напиться.

- Не спитавши броду, не лізь у воду.

- Стовкла воду в ступі.

- Схожі, як дві краплі води.

 

1-й ведучий. Як же зараз ставляться українці до води? Чи звертали ви увагу на те, що води, які нас оточують, змінюються просто на очах. Змінюються джерела, русла річок, озера, їхній хімічний та біологічний склад. З кожним днем зростає потреба людства у воді. Послухайте трохи статистики.

 

2-й учень. Близько 2,5 мільярдів мешканців Землі мають проблеми з водою. Більша частина — 90 % води йде на потреби сільського господарства. 1000 літрів води потребує вирощування 1 кг пшениці, 15 000 літрів води потрібно, щоб отримати 1 кг яловичини. Середньостатистичний мешканець США та Європи, що вживає м'ясо, опосередковано витрачає 5000 літрів води в день. У той час, як на гігієнічні та напійні потреби — 100–250 літрів води. 2400 літрів води йде на виробництво 1 гамбургера. Якщо трохи припинити споживання м’яса, то можливо у велетенських масштабах заощадити воду.

 

3-й учень. Згідно з міжнародними стандартами, Україна належить до держав з обмеженими запасами прісної води: більше 200 українських міст мають серйозні проблеми з водопостачанням, а понад 1000 сіл виживають завдяки питній води, яку привозять. Попри це, українці значно випереджають розвинені країни у споживанні води на душу населенняі на виробництво одиниці національного продукту. Майже 80 % населення нашої держави користуються водою з поверхневих джерел, звідки вода не лише забирається, акуди й повертаються стоки після використання. Утім, якість цієї води залишає бажати кращого...

 

2-й ведучий. Таким чином, недостатня кількість води має декілька причин — рост населення і бажання людей жити у комфорті. Як відреагує середовище і які сценарії будуть далі — покаже час.

 

4-й учень

Пам’ятайте, люди, назавжди:

Неможливо жити без води!

Бо життя колиска — це дощі,

Це роса і квітка на межі,

Це тумани, ріки і моря,

Джерело у спеку — це життя!

 

5-й учень

Жива вода дає життя

Всьому живому в світі,

Якщо живе жива вода,

Тоді земля у цвіті.

Не треба вибухів війни,

Живи, жива водице.

Для праці хай ростуть сини,

І жито колоситься.

Dounload PDF

Відгуки читачів