Герої улюблених мультфільмів 2 клас

 

В. М. Пелепась, Київська обл.


Зацікавити учня — одне з основних завдань учителя на уроці. Вивчаючи тему «Зовнішність» у 2 класі, я поєднала матеріал, який потрібно засвоїти, та інтереси учнів у вільний час. Що люблять робити другокласники на дозвіллі? Читати улюблені журнали та грати улюбленими іграшками. Тому головними персонажами уроків стали Барбі, ляльки Братс, Лунтик…

 

Урок 1

Мета: формувати навички монологічного мовлення на рівні  ікровисловлювання з опорою на наочність та ключові слова; навчити ставити запитання загального типу “Whatis.. ?”, “Whatare.. ?”; удосконалювати навички вживання дієслова “tobe” в PresentSimpleта множини іменників; розвивати фонематичний та інтонаційний слух; розвивати здатність мовного самоконтролю; виховувати інтерес до вивчення англійської мови.

 

Обладнання: картки зі скоромовками, зображення улюблених мультиплікаційних героїв.

 

Література: Англійська мова. Дидактична мозаїка. 2 клас. — Х. : Веста : Вид-во «Ранок», 2004–240, с. 133.

 

Хід уроку

I. Вступна частина

  • Greeting

1. Stand up, please!

Good morning, pupils!

Good morning, teacher!

I am glad to see you again.

Are you ready? Let’s begin our lesson!

 

2. Warming up

Let’s start with your homework.

Repeat the words.

I’ll give you the shapes of paper. Write down your surnames, names and the answers at my questions.

Look at the picture cards:

  • C1. What part of the body is this? (an eye)
  • C2. What part of the body is this? (an ear)
  • C3. What part of the body is this? (a face)
  • C4. What part of the body is this? (a nose)
  • C5. What part of the body is this? (a mouth)
  • C6. What part of the body is this? (hair)
  • C7. What part of the body is this? (a neck)
  • C8. What part of the body is this? (a cheek)

Are you ready to check up your words?

Change with your shapes of paper with your neighbor and correct the mistakes. The right answers are on the blackboard.

 

3. The sound [b]

A big black bug bit a big black bear.

A big black bear bit a big black bug.

The sound [b]

Rubby baby buggy bumbers.

 

II. Main part

 

1. Look at the blackboard! There are your favorite heroes of the cartoons. Let’s describe their appearance! You can use the example.

 

2. Let’s have a rest!

Clap your hands,

Touch your toes,

Turn around,

Put your finger on your nose.

Flap your arms,

Jump up high,

Wiggle your fingers

And reach for the sky.

 

3. Draw my picture!

I’ll give you the picture with your favorite heroes of the cartoons and the description of it. “My eyes are blue. My hair is blue…»

 

III. Summing-up. Home asignment

 

1. Thank you very much for your work, it was great today. Your marks are…

2. The homework

 

Урок 2

Мета: удосконалювати навички монологічного мовлення на рівні мікровисловлювання з опорою на наочність і ключові слова; навчити ставити запитання загального типу “What is..?”, “What are..?”; удосконалювати навички вживання дієслова “to be” у Present Simple та множини іменників; розвивати фонематичний та інтонаційний слух; розвивати здатність мовного самоконтролю; виховувати інтерес до вивчення англійської мови.

 

Обладнання: картки зі скоромовками, плакати з улюбленими героями, мультфільми.

 

Література: Англійська мова. Дидактична мозаїка. 2 клас. — Х.: Веста: Вид-во «Ранок», 2004–240, С.133

 

Хід уроку

I. Greeting

 

1. Stand up, please!

Good morning, pupils!

Good morning, teacher!

I am glad to see you again.

Are you ready? Let’s begin our lesson!

 

2. Warming up

Repeat the poem.

My eyes can see,

My ears can hear,

My nose can smell,

My mouth can talk,

My head can nod,

My arms can hold,

My legs can walk, and walk, and walk.

 

II. Main part

1. Look at the screen. Let’s describe the appearances

of the Walt Disney’s heroes!

 

2. Let’s have a rest!

Clap your hands,

Touch your toes,

Turn around,

Put your finger on your nose.

Flap your arms,

Jump up high,

Wiggle your fingers

And reach for the sky.

 

3. Look at the screen. Let’s describe the appearances

of your favourite heroes of the cartoons!

 

III. Summing-up. Home asignment

1. Thank you very much for your work, it was great today. Your marks are…

2. The homework is to make the project work “My favourite hero of the cartoon”.

Dounload PDF

Відгуки читачів