Про що розповів старий граммофон («Музичне мистецтво», 2-й клас)

 

О. Ю. Гащенко, учитель музичного мистецтва, КУ Сумська ЗОШ № 5


 

Мета: ознайомити учнів із музичними інструментами та пристроями для слухання музики; формувати вміння сприймати й слухати музику (культуру слухання), а також вокально-виконавські вміння та навички; розвивати почуття ритму, музичний слух, пам’ять, творчі здібності учнів; виховувати інтерес до музики, зокрема народної пісні.

 

Музичний матеріал: «Морозець» (муз. Б. Фільц, сл. Г. Бойка); «Сніжинки» (муз. В. Шаїнського, сл. А. Внукова-О. Лобової); троїсті музики («Весільна»).

 

Обладнання: ТЗН; фортепіано; дитячі музичні інструменти; записи музичних творів; плакати; кросворд; малюнки із зображеннями музичних інструментів.

Тип уроку: комбінований.

 

ХІД УРОКУ

 

I. Організаційний момент

Учні входять до класу під музику (Б. Фільц «Морозець»).

 

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда

Пригадайте музичну стежинку. (Композитор — виконавець — слухач — найважливіші мешканці Планети Барвистої Музики.)

 Хто створює музику? (Композитор)

 До кого потрапляє музика? (До виконавця)

 Хто завершує музичну стежинку? (Слухач)

 Чим різняться «шляхи» народної музики та музики, створеної композитором? (Народ створює та виконує музику.)

 Хто є першим виконавцем народного твору? (Народ)

 Як називають музиканта — керівника хору чи оркестру? (Диригент)

 Навіщо потрібен диригент? (Відповіді учнів.)

Гра «Диригент»

Виконання української народної пісні «Ой єсть в лісі калина» з диригуванням.

 

III. Основна частина

Колективна робота (підготовка до сприйняття нових знань)

Учитель. Прослухайте уважно вірш!

На концерт, як і до школи,

вчасно не приходь ніколи.

Увійдеш — гукай з порогу:

«Ой, мерщій звільніть дорогу!»

 

Тільки музику заграють,

крикни: «Слухати бажаю!»

І отак кричать годиться,

доки музика скінчиться.

 

Якщо хор співає пісню,

ми вважаєм і корисно

встати й голосно сказати:

«Прошу інше заспівати!»

 

А в театрі, на балеті

згадуй випадки кумедні.

Можеш друзів розважати —

вам не будуть заважати.

 

А тепер скажу по правді:

як врахуєш ці поради,

то ніколи не потрапиш

в світ, де є краса і радість,

в світ, де муза, серцю мила,

розгортає дивні крила.

Чи правильні поради наведено у вірші?

Як не можна поводитися під час слухання музики?

Як слід слухати музику?

(Відповіді учнів.)

Учитель ознайомлює учнів з поняттям «музичний слух».

 

Колективна робота

Учитель

 Погляньте на малюнок і спробуйте відгадати, за ким сумує старий грамофон.

Учитель демонструє  малюнок із зображенням грамофона та назвою теми уроку.

Учитель разом із учнями складають правила слухання музики.

Правила слухання музики:

·        уважно слухати музику;

·        не вигукувати з місця;

·        не розмовляти;

·        поважати виконавця.

Робота з підручником

Учитель. Вінні-Пух іде слухати музику. Допоможіть йому знайти правильний шлях!

 Де він зможе послухати музику: на дискотеці, у бібліотеці чи фонотеці? (Відповіді учнів.)

 

Робота з поняттям

Учитель. Зібрання звукозаписів називають фонотека. Звуки можна записувати на грамплатівки, магнітні плівки, диски.

Учитель звертає увагу дітей на малюнки, розташовані на дошці.

 Що об’єднує ці предмети? (За допомогою цих предметів можна слухати музику.)

 Назвіть спочатку музичні інструменти, а потім — технічні пристрої для слухання музики. (Відповіді учнів.)

 

Слухання музики

Учитель. Сьогодні ми прослухаємо народний весільний танець у виконанні троїстих музик. Українські троїсті музики — це троє народних музиканти. Головні інструменти: цимбали, сопілка, бубен.

Учні слухають весільний танець у виконанні троїстих музик.

 Які музичні інструменти почули в творі? (Скрипка, цимбали, бубен)

 Визначте характер музики, обравши потрібні слова:

а) сумний;

б) радісний;

в) веселий;

г) маршовий;

д) ліричний.

Який технічний пристрій допоміг нам почути музику?

 

Вокально-хорова робота

Учитель. Зараз ми ознайомимося з цікавою піснею відомого російського дитячого композитора В. Шаїнського. Прослухайте вірш!

Ще вечері поле чорніло,

А вранці усе стало біле.

То сніг перший землю покрив,

Немало він див наробив.

 

Ялинку вдягнув в чудове вбрання,

Вже біленьким стало руде зайченя.

І лиш снігурі червоніють мов маки

На білій березі, що в нас коло хати.

 Про яку пору року йдеться у вірші? (Про зиму)

Узимку на дітей чекають багато розваг, а яких саме — дізнаєтеся, відгадавши загадки.

Кришуть лід, ріжуть лід,

Залишають дивний слід.

А які швидкі вони!

Хто це, діти? (Ковзани)

 

Усе літо стояли,

На зиму чекали,

Діждались пори,

Помчались з гори. (Санчата)

 

Я дві смужки на снігу

Залишаю на бігу,

Я лечу від них стрілою,

А вони слідом за мною. (Лижі)

 

Прослухайте пісню В. Шаїнського «Сніжинки»!

Учні слухають пісню «Сніжинки» (муз. В. Шаїнського, сл. А. Внукова-О. Лобової).

 Яким є характер пісні? (Учні обирають картку з потрібним словом і демонструють її.)

 Який танець нагадує мелодія пісні? (Вальс)

 Чи можна придумати рухи до пісні? (Так)

Вокально-хорова робота над першим куплетом пісні: визначення руху мелодії; дотримання пауз, акцентів на першу долю; робота над дикцією, інтонацією. Складання танцювальних рухів до пісні.

Закріпити перший куплет (легкість, виразність виконання, характер вальсу, танцювальні рухи).

 

IV. Підбиття підсумків уроку

Метод «Мікрофон»

 Про що нам сьогодні розповів старий грамофон?

Оцінювання

 

V. Домашнє завдання

Намалювати вальс сніжинок.

Учні залишають клас.

Dounload PDF

Відгуки читачів