Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Уроки спілкування. Спілкування з «тітоньками» і «дядечками»

 

Ведуча рубрики Марія Єрьоміна


 

У будь-якій групі дітей завжди є більш активні «заводії» і сором’язливі діти, які соромляться заговорити першими, попроситися брати участь у грі. Чому так? Як допомогти сором’язливому малюкові стати товариським і розкутим? Виросте ваш малюк відлюдним і нервовим або спокійним і спостережливим —багато в чому залежить від вас. 

«Піди, запитай у тітки, котра година», — відправляємо ми малюка до жінки, яка проходить неподалік. Не кожна дитина легко виконує таке прохання дорослого. Чому? «Це він у нас соромиться», «на людях завжди так», — виправдовуються батьки. У чому ж справа? Чому навіть найактивніші й товариські малята знічуються перед дорослими? Відразу визнаємо, що така поведінка не лише нормальна, вона цілком закономірна і відповідає особливостям вікового розвитку. Згадайте: навіть найменші діти бояться сторонніх, спілкуючись лише з найближчими людьми. Чужа, незнайома або малознайома людина, її вигляд, запах, голос у свідомості дитини загрожують її небезпеці. Поступово, дорослішаючи, дитина розуміє те, що не всіх людей навколо потрібно боятися. І все-таки в малюків виникає чимало проблем у спілкуванні не лише з незнайомцями, але й з тими, з ким доводиться зустрічатися досить часто (наприклад, з учителькою або вихователькою, лікарем, продавцем у магазині, із сусідкою на сходовій клітці, тренером або навіть із власною бабусею, якщо вона живе окремо й відвідує рідко). Для того щоб навчити малюка спілкуватися з дорослими, корисно грати в сюжетно-рольові ігри, тобто в ігри «У школу», «У лікаря», «У магазин». Діти в такі ігри, звісно ж, і так грають, але ми спробуємо надати їм іншого змісту. Гру можна обирати залежно від проблеми або просто грати «за списком». Це не зашкодить.

Гра «Ідемо в магазин»

Запропонуйте дитині вирушити в магазин. Звісно, поки ви залишитеся вдома, усе буде відбуватися «начебто». Але решта нехай буде по-справжньому.

Дорослий. Пограймо «У магазин». За якими покупками ти хотів би вирушити?

Дитина. За морозивом. І за соком. Можна ще купити хліб і булочки.

Дорослий. Тоді ходімо до супермаркету. Там можна купити все відразу.

Не забудьте підготувати іграшки, що імітуватимуть потрібні товари, і домовтеся з малюком, чим ви заміните гроші. Стануть у пригоді ґудзички, непотрібні жетони або намальовані гроші.

Поки нехай малюк буде покупцем. Дайте йому «гроші» і на час перетворіться на продавця. Розіграйте простий діалог продавця й покупця, наприклад:

Продавець. Здрастуйте!

Покупець. Здрастуйте! Скажіть, а у вас є шоколадне морозиво?

Продавець. Звісно. Вам велику порцію або маленьку?

Покупець. А скільки коштує велика порція?

Продавець. П’ять гривень п’ятдесят копійок.

Покупець. Дайте мені, будь ласка, дві порції.

Продавець. Ось, будь ласка. Їжте на здоров’я!

Покупець. Дуже дякую! До побачення.

Продавець. До побачення.

Зверніть увагу дитини на те, що говорити потрібно чітко й голосно, щоб продавець у магазині почув усі слова. Потренуйтеся разом із малюком. А ще запитайте, як потрібно говорити з продавцем — чемно чи ні? Ще раз проговоріть усі ввічливі слова: «здрастуйте», «спасибі», «будь ласка», «до побачення».

А тепер нам потрібна… гра навпаки. Назвемо її «Я –– продавець».

Увесь фокус полягає в тому, що ми пропонуємо дитині стати тією людиною, якої вона боїться або соромиться.

Дорослий. А тепер поміняймося місцями (ролями). Я дуже хочу трішки побути покупцем. Будеш продавцем?

Дитина. Буду!

Дорослий. Тоді ставай ось сюди. Зараз я до тебе прийду купувати те, що мені дуже потрібно.

Продавати й купувати можна те саме, а можна й щось інше. Нам важливо, щоб дитина спробувала говорити від імені продавця, який спілкується з покупцем. Для того щоб перенести гру в реальне життя, знадобиться час. Обов’язково беріть дитину із собою, коли вирушаєте за покупками. У магазині невимушено спілкуйтеся з продавцями й касирами, демонструючи малюкові те, що він уже бачив у грі. Не потрібно змушувати малюка щось робити, якщо він цього не бажає. Спостереження –– також навчання. Через певний час дитина й сама попросить: «А можна я купуватиму хліб?». Саме тоді, коли в неї виникне таке бажання, не забудьте похвалити й підтримати її.

Гра «Лікар» дуже схожа на гру «У магазин». Розіграти прийом у лікаря можна аналогічно, міняючись ролями з дитиною.

Гра «До нас іде Дід Мороз»

Спілкування з Дідом Морозом — досить серйозне випробування для багатьох дітей. Психологи навіть наголошують на специфічному страху перед Дідом Морозом. Справа не тільки в тому, що Дід Мороз персоніфікує собою чужу людину. У розумінні маленьких дітей відбувається роздвоєння образа. З одного боку, Дідові Морозу пишуть листи з проханнями про подарунки, чекають на нього. З іншого боку, бояться, коли бачать реального Дідуся, тобто переодягненого актора. Що саме лякає й змушує дитину забути всі вірші, так старанно вивчені заздалегідь? Голосний голос, обличчя, сховане за бородою й вусами, яскраво нафарбований ніс і щоки, і навіть блискучий незвичайний костюм. Безглуздо вмовляти малюка, який злякався, наблизитися до Діда Мороза і торкнутися його. Навпаки, це робити навіть шкідливо, адже дитина може злякатися ще сильніше. У що гратимемо, щоб навчити малюка розмовляти з новорічним гостем? Пограймо в ляльки! Візьміть іграшку Діда Мороза і будь-які інші іграшки — ведмедика, зайча, ляльку. Разом з ними можна розіграти будь-яку відому зимову казку або придумати свою. Важливо: ляльку Діда Мороза обов’язково віддайте дитині. Нехай розмовляє басом, гучним голосом. Нехай вітає звірят. З ляльками все відбулося успішно? Чудово! Тепер візьмемо в Діда Мороза інтерв’ю. Поспілкуйтеся з дитиною. Нехай це буде просто живе спілкування. Запитайте, які мультики любить малюк, чи чекає на Новий рік, що хоче отримати в подарунок.

Дід Мороз. Я живу на далекій Півночі й дуже довго їду, щоб привітати всіх дітей.

Дитина. А що ти любиш їсти?

Дід Мороз. Люблю морозиво, а ще халву.

Дитина. А правда, що є спеціальна школа, де вчать «на Діда Мороза»?

Дід Мороз. Спочатку потрібно обов’язково закінчити звичайну школу. Потрібно вчитися тільки на відмінно. А вже потім, щоб стати справжнім Дідом Морозом, необхідно відвідувати таку школу.

Розпитуючи «Діда Мороза» про все, малюк поступово звикає до спілкування.

Коли настане час зустрітися зі справжнім Дідом Морозом, не кваптеся, спостерігайте за дитиною, знаходьтеся поруч. Якщо від вас залежить, якого Діда Мороза запросити, віддайте перевагу акторові з не надто голосним голосом і не агресивною манерою ведення свята.

Гра «Котра година?»

Повертаємося до горезвісного «Скажіть, будь ласка, котра година?». Навіть дорослі зізнаються, що не завжди почуваються комфортно, якщо потрібно підійти до незнайомця і розпочати бесіду або поставити просте запитання й вислухати відповідь. Для того щоб у дитини це виходило, потрібно трішки потренуватися. І зробимо ми це знову в грі.

Спочатку запропонуйте малюкові запитати, котра година у близьких і знайомих. Для цього заздалегідь повторіть з ним такий діалог:

Дитина. Скажіть, будь ласка, котра година?

Дорослий. Пів на восьму.

Дитина. Спасибі.

Отже, з близькими вже виходить. Але не поспішайте бігти на вулицю й вимагати від дитини, щоб вона запитувала про час у незнайомців. Якщо ви будете десь разом із малюком, робіть це самі й показуйте йому, як слід поводитися. Щоб закріпити «урок», пропонуйте дитині дізнатися про час у того перехожого, який малюкові найбільше сподобається.

Гра «Кілька слів про себе»

Досить часто у дітей виникають проблеми на початковому етапі спілкування з дорослими, коли необхідно відрекомендуватися і відповісти на кілька запитань. Для гри вам знадобиться іграшковий мікрофон або його бутафорська копія. Скажіть дитині, що зараз братимете в неї інтерв’ю або просто ставитимете запитання про неї. Наприклад, такі:

–– Як тебе звати?

–– Скільки тобі років?

–– Ти ходиш до дитячого садка або до школи?

–– Маєш свійську тварину?Як її звати?

Далі ставте аналогічні запитання. Відповідати потрібно в «мікрофон», щоб було цікавіше. Потім можете помінятися ролями з малюком. І нехай результат гри ви помітите не відразу, адже з незнайомцями спілкуватися значно складніше. Але все-таки програвання аналогічних діалогів удома, у спокійній обстановці, допоможе дитині не розгубитися й у ситуації, коли потрібно відповісти незнайомцеві.

Dounload PDF

Відгуки читачів