Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Сила посмішки педагога

 

В. Ф. Калошин, кандидат технічних наук, доцент, старший науковий співробітник, Заслужений працівник освіти України, старший науковий співробітник Інституту професійно-технічної освіти НАПН України


 

Посмішка свідчить про життя, і якою ж буде школа, якщо вона не визнає посмішку, не насичує нею весь свій простір? Яка ж це буде педагогічна наука, для якої посмішка — несуттєве поняття? Посмішка олюднює життя, несе в ньому світло. Без учительської посмішки гасне в житті учнів світло радості пізнання, тане любов і стремління. Учитель без посмішки — чужа людина серед учнів. 

Ш. Амонашвілі

 

Збудники позитивних емоцій

 

Установлено, що доброзичливий вираз обличчя збуджує центри позитивних емоцій, приводить до доброго настрою та позитивного мислення. Тому недоцільно ходити із похмурим обличчям навіть тоді, коли настрій у вас препоганий.

 

Людина з природною приємною посмішкою і сама стає бадьорою та життєрадісною, і оточенню покращить настрій.

 

Посмішка і сміх — збудники позитивних емоцій. Як доречно сказав Стендаль, посмішка і сміх убивають старість.

Натяк на посмішку, стримана посмішка, інтимна посмішка, радісна посмішка — кожна є по-своєму чудова.

 

Посмішка нічого не коштує, але дорого цінується.

Д. Карнеґі

 

Ніщо не коштує настільки дешево і не ціниться настільки дорого, як посмішка.Посмішка говорить: «Ви мені подобаєтесь. Ви робите мене щасливим. Я радий вас бачити». Ось чому собаки користуються такою любов’ю. Побачивши нас, вони всіма можливими їм способами випромінюють радість — «собачу посмішку». Тому цілком природно, що і ми раді їх бачити.

Посмішка — важливий засіб спілкування, бо вона позитивно впливає на оточення. Подумайте про те, як добре ви почуваєтесь, коли вам посміхаються. Коли продавці посміхаються покупцям, обсяг продажу в магазинах збільшується на 20 %. Люди добрішають від посмішок.

Отже,якщо хочете подобатися людям, мати добрий настрій, позитивно мислити, не хворіти… посміхайтесь!!! Це ж не боляче.

 

Що таке посмішка?

 

Посмішка — це веселка душі. Якщо підібрати кольорову гаму для справжньої посмішки, то можна буде з’ясувати щось чарівне й одухотворене. Це дивне поєднання фарб, що змінюється в кожному конкретному випадку. Якщо зрівняти таку посмішку із квіткою, то можна побачити безліч ніжних польових квітів, які, дарують людям ніжність, радість, заспокоєння й особливе неземне натхнення. Оце вже істинна посмішка порівнянна з веселкою душі.

Якими кольорами можна визначити посмішку?Усіма кольорами, залежно від вогню нашої душі. Рожевою можна назвати посмішку дітей і молодих дівчат. Блакитною, небесною може бути посмішка монашок; посмішка закоханих переходить від вогняних кольорів підпаленої соломи до кольорів місячного сяйва. Посмішка гарненької жінки нагадує колір призми, що часто змінюється. Посмішка старих жінок сірувато-попелястих кольорів, а у вдів — бузкова. Посмішка матерів, подібна до кольорів зорі, є відбиттям посмішок їхніх дітей.

Мало що може зрівнятися із щирою посмішкою за силою свого доброчинного впливу на оточення. Адже посмішка для людини — те ж, що сонячне світло для квітів. Посмішка людині вдається легко, можна сказати — задарма, але коли ви постійно перебуваєте в оточенні усміхнених людей, настільки ж легше стає жити на світі.

 

Лише істинна посмішка здатна перетворити життя, зробити його радісним, наповнити його особливим духовним змістом.

 

Посмішка несе в собі дарунки духу, вона духовна. Щира посмішка несе божественний початок, тому що вона служить піднесеному, благому, доброму. Невипадково кажуть про добру посмішку «божественна», «ангельська посмішка». Щира посмішка дозволяє розширитись і поглибитись до безмежності. Щира посмішка — це та, котра відбивається на обличчі: губи ледве розкриваються, очі випромінюють світло й сяйво.

Щира посмішка є особливою життєвою мудрістю. Опанувати цю мудрість означає не просто жити на Землі, а жити по-особливому. Яскравим прикладом такого життя є життя відомої матері Терези. Вона була сповнена божественної посмішки та щедро її дарувала всім. Її посмішка наповнювала людей добротою й особливим просвітлінням. Вона залишила кожному з нас світло і міць своєї посмішки. Нам потрібно лише зуміти прийняти цю світлу та радісну посмішку. Це великий дарунок — обдаровувати людей посмішкою. Однак не менший дарунок — правильно приймати посмішку. Якщо людина навчиться приймати посмішку, вона наповниться енергією особливої одухотвореної мудрості.

Пам’ятайте, що із посмішкою ви розкриваєте схованки своєї душі! Посмішка — це власне монета, якою користуються люди з найбільшою марнотратністю. Однак її відтінки досить безпомилково відповідають нашому характеру й різним умовам нашого життя.

 

Які бувають посмішки?

 

До посмішки з позитивним зарядом енергії, добра та натхнення належать такі її різновиди:

·        світла посмішка;

·        щира посмішка;

·        сердешна посмішка;

·        дружня посмішка;

·        добра посмішка;

·        привітна посмішка;

·        тепла посмішка.

До посмішки, орієнтованої на добре, вічне,належать такі її різновиди:

·        підбадьорення і схвалення;

·        розуміння і співчуття;

·        заспокоєння та замилування;

·        єднання і співпереживання;

·        жалю і ще багато інших, які несуть людям радість, оптимізм і особливе натхнення.

Усі перераховані види посмішок виходять від серця й просочені особливою, щирою любов’ю.

 

Що дає посмішка?

 

Енергія

 

Установлено експериментально, що енергія щирої посмішки:

·        підвищує настрій тому, хто посміхається, і тому, кому посміхаються;

·        гармонізує характер людей, робить їх більш терплячими та мудрими;

·        зміцнює спрямування до блага;

·        гасить ворожнечу, злість, ненависть;

·        посилює в людях віру, сподівання, любов;

·        зближує людей, допомагає їхньому взаєморозумінню;

·        зміцнює зв’язок людей, їхню міць;

·        робить життя людей радісним і натхненним.

Людина із духовним станом посмішки — це свого роду «земне сонечко», що зігріває, захищає, облагороджує, надихає все навколо.

Людина із посмішкою сповнена чарівності, доброти, чуйності та любові до людей. Саме такі приваблюють людей, щоб підзарядитися енергією чесноти й людяності.

 

Здоров’я

 

 

 

Посмішка — це унікальний засіб розслаблення.Нас навчають у житті напружуватися. На жаль, нас недостатньо навчають мистецтва розслаблюватися. Внутрішня посмішка частково компенсує цю прогалину. Посмішка містить необхідне після фази активізації розслаблення, що відновлює втрачену життєву силу й енергію. Розслаблення — це шлях до сили... Без розслаблення тіло непроникне й напружене. Якщо тривалий час зберігається напруження, то це, як відомо, забирає у людини чимало енергії. Більше того, без розслаблення розум людини не в змозі зосередитися, без своєчасного розслаблення він «плутатиметься» на багато чого непотрібного й у результаті буде неефективним.

 

Посмішка — це профілактика практично усіх хвороб.Відомо, що здоров’я — це гармонійний баланс енергій, своєрідна гармонія всього того, що потрібно організму людини. Хвороба ж — це або надлишок, або нестача енергетичних сил в організмі. Щоб відновити баланс енергій, тобто здоров’я, необхідно або правильно розподілити (вирівняти) наявні енергії, або заповнити втрачену енергетичну силу. Все це здійснюється за допомогою внутрішньої посмішки, оскільки саме вона:

·        унікальним способом вирівнює і гармонійно розподіляє енергетичні ресурси в організмі;

·        як засіб релаксації відновлює втрачену енергетичну силу;

·        створює відчуття свободи та розслаблення як у фізичному тілі, так і в розумі людини.

 

Посмішка — це унікальна технологія омолодження й оздоровлення організму.Вона виробляє енергію «високої якості» — любові, спокою й урівноваженості, що зігріває, знімає блокування енергетичних каналів, лікує, ліквідує негативні емоції (страх, гнів, роздратування, занепокоєння тощо), перетворює енергію стресу на енергію життєвої сили, запобігає енергетичному виснаженню організму й відновлює втрачену силу.

 

Захист

 

За твердженнями лікарів, внутрішня посмішка дозволяє ефективно розподілити та вирівняти потоки енергії в організмі. Вона цілющим чином впливає на весь організм, викликає сприятливі зміни в ендокринній, імунній, нервовій системах, в опорно-руховому апараті, у системах дихання і травлення тощо.

Внутрішня посмішка як метод саморегуляції виникла понад сім тисяч років тому в давньокитайських медичних практиках. Протягом багатьох століть технологія внутрішньої посмішки була езотеричним (забороненим) знанням, її вивчав лише клас обраних людей. І лише останніми десятиліттями вона стає надбанням багатьох.

 

 

Життя — це посмішка, навіть якщо по обличчю течуть сльози.

В. А. Моцарт

 

Внутрішня посмішка дозволить вам не зважати на агресивно й вороже налаштованих людей. Вона захистить також від так званих «енергетичних вампірів» — людей, які використовують енергією інших, тобто виводять їх із рівноваги і зловтішаються з приводу того, що здатні ними маніпулювати. Посмішка «міць у собі несе». Ця міць залежить, у першу чергу, від того, наскільки чистими є наміри людини. І якщо ці наміри прекрасні, величні й урочисті, посмішка здатна вдихнути в людину особливу життєву силу, міць і, особливо, позитивну енергію. Таку міць і силу мають не всі, а лише особливі різновиди посмішки, такі як:

·        посмішка допомоги;

·        посмішка відданості;

·        посмішка подвигу;

·        посмішка єднання;

·        посмішка співробітництва;

·        посмішка рішучості;

·        посмішка самопожертви;

·        посмішка порятунку;

·        посмішка творіння тощо.

Таким чином, посмішка ефективно впливає на всі аспекти нашого життя, робить його кращим.

 

Посмішка в навчально-виховному процесі

 

Однак про цей людський природний дарунок — посмішку — чомусь рідко згадують у книгах із педагогіки.

Візьміть усі підручники з педагогіки, які тільки знайдете під рукою, і шукайте в них слово «посмішка».Знайдете його в них чи ні?Беріть педагогічні та психологічні словники й шукайте в них те ж слово.Не знайшли? Чимало людей шукали «посмішку» в педагогічних підручниках, словниках, енциклопедіях, але її в них не так і не виявили.

Можливо з цього зробимо висновок про те, що посмішка не має жодної педагогічної цінності, її не назвеш ні методом, ні принципом, ні закономірністю навчання й виховання. Отоді й побачимо причину, чому слову, яке позначає такий психічний стан, не знайшлося місця ні в педагогічних, ні в психологічних джерелах.

Багатьом здається, що вчителеві посміхатися дітям необачно. Навіщо таке слово манірному педагогічному мисленню, коли є звичні педагогічні слова: суворість, вимогливість, перевірка, контроль, управління, оцінка, тестування, пояснення, закріплення тощо? Тут не до посмішок.

 

Але уявіть собі, що зникли з життя людей усі посмішки, уявіть, що зникли в природі всі квіти...

 

На що перетвориться це життя, якою стане природа?

Однак…

Ми виганяємо зі школи посмішки.

Ми соромимося посмішок.

Ми не вважаємо їх потрібними.

Ми вважаємо їх шкідливими.

Ми відучилися посміхатися.

Тоді потрібно негайно закрити школи, щоб вони не поширювали навколо себе омертвіння!

Посмішка проявляє життя, і якою ж буде школа, якщо вона не визнає посмішку, не наситить нею весь свій простір?

Якою ж буде педагогічна наука, для якої посмішка — несуттєве поняття?

Посмішка олюднює життя, несе в ньому світло.

Без учительської посмішки гасне в житті учнів світло радості пізнання, тане любов і прагнення.

 

Учитель без посмішки — чужа людина серед учнів.

 

Посмішка школи — учитель

 

Якщо ви вже обрали педагогічну професію, пам’ятайте про необхідність посмішки, яка так потрібна учням і самим учителям.

Крім того, достеменно відомо, що діти не люблять учителів і вихователів, які не вміють і не прагнуть їм посміхатися щиро.

Для дітей (особливо маленьких) посмішка природна. Вони протягом дня посміхаються 300 разів (а дорослі — лише 5–10). Вони, як сонечко, яке світить і гріє. Їх посмішка допомагає нам і допомагає їм. Тож давайте робитимемо все від нас залежне, щоб дитина частіше посміхалась. А що для цього потрібно? Насамперед любити свою дитину, підтримувати її в подоланні перших життєвих випробувань і посміхатися, посміхатися їй, попри все.

 

Педагог, позбавлений посмішки, може тільки нашкодити своїм вихованцям.

 

Посмішка є знаком, через який виражають різні спектри відносин і передають іншій людині міць того спектра, якого їй на цей час найбільш бракує.

Ось якими можуть бути спектри педагогічної посмішки:

·        дружня посмішка,

·        привітна посмішка,

·        посмішка підбадьорення,

·        ласкава посмішка,

·        посмішка схвалення,

·        посмішка згоди,

·        посмішка єднання,

·        посмішка розуміння,

·        посмішка замилування,

·        посмішка заспокоєння,

·        посмішка жалю,

·        посмішка співчуття..

Звісно ж, мудрість не в тому, щоб посмішка не сходила з обличчя педагога,а в тому, щоб серцем відчути, кому, коли і якою посмішкою посміхнутися, щоб енергію посмішки дитина прийняла.

Адже посмішка, виявлена в момент істини, може створити диво у вихованні.

Педагогічна посмішка як духовний стан учителя, як якість його духу, супроводжує його постійно, допомагає нарощувати в собі її міць, він сам стає посмішкою й поширює навколо себе еманацію добра та надії.Цей стан є його найважливішим надбанням, у ньому дарунки його духу.І з уловленням тонких моментів істини або творенням їх, учитель зі свого внутрішнього світу випромінює такого ж спектра посмішку.А учень на цей момент відчуває радість, полегшення, успіх, заспокоєння, те, що саме зараз йому було потрібно.

Отже, шановні педагоги, пам’ятайте, що без учительських посмішок школа перетворюється на душогубку.

Діти в’януть без них, як в’януть квіти без живлющої вологи й без сонячних променів.

 

Храм Бога

 

Освітній простір — це храм Бога, він святий.

Кожний знає, що в храмі кричати, грубіянити, насміхатися не можна.

І кожний знає, що в храмі треба посмішку серця й душі Творцеві послати, треба посміхнутися в душі всім світлим ангелам.Треба увійти в нього із повною чашею сердешної любові.

Тут має відбутися таїнство: розкриття в дитині образа, який уклав в ньому Творець. А таїнство це здійснюємо ми — вчителі, тому що ми — «співробітники Бога».А здійснюється таїнство тільки з любов’ю — прекрасною, сердечною, духовною, жертовною.

Ця любов і народжує своїх помічників — посмішки, такі ж прекрасні, чуйні, ніжні, віддані, жертовні, як вона сама.

Шановні педагоги! У храмі ставлять свічки.

Як величний, таємничий храм, коли там горять свічі, сотні, тисячі…Одні догоряють, інші запалюються.

Посмішки наші — теж свічки, які ніколи не повинні гаснути в храмі освіти.Полум’я наших посмішок може спалити вщент усю педагогіку темних сил.Посмішка міць несе. Вона здатна перетворювати похмуру погоду на сонячну, надати вашому вихованцеві наснаги та віри, налаштувати його на успіх в навчанні.

І коли ми вже знаємо про необхідність та ефективність посмішки в нашому житті, навчально-виховному процесі, налаштовуємо себе на неї:

«Я — учитель, і тому мені потрібна посмішка непроста, а, скажімо, добродушна або ввічлива. Мені потрібні особливі посмішки: такі ж різні, як діти, і такі ж різні, як зміна настроїв кожного.Мені потрібно посміхнутися дитині посмішкою, потрібною тільки їй й тільки зараз.

Я мрію про щастя мати найкращу учительську посмішку.

Дивися мені в обличчя, відчуваєш мою посмішку серця? Вона поки що слабка, але серце моє тче її тільки для тебе й кличе тебе на допомогу.Я дарую тобі свою посмішку, даруватиму її при кожній зустрічі, а коли не будемо бачитися, посилатиму її в думках своїх. У ній моя відданість тобі. Я даруватиму її тобі, щоб змінити у твоїй свідомості образ віроломного вчителя на образ відданого друга.

Насправді, що мені ті оцінки, коли є ти, нескінченність усіх чисел?Я не дозволю їм затьмарювати нашу дружбу.А інтеграл поясню тобі ще й ще раз, терпляче, з вірою і посмішкою».

 

Учіться посміхатися

 

Якщо ви не звикли посміхатися, то вам потрібно навчитися це робити. Посміхніться прямо зараз! Не бійтеся! Посміхніться ще раз! Це ж не боляче. По суті, вам самим стає від цього краще. Якщо поблизу є дзеркало, посміхніться перед ним, і ви побачите, наскільки краще виглядаєте. Звісно, спочатку ви можете почуватися незручно, але, коли нахмурені брови та опущені куточки рота зникнуть і ви почнете випромінювати упевненість і гідність, ваше ставлення до цього заняття зміниться.

Починайте посміхатися і робіть це завжди. З ким би ви не зустрілись — з колегами, батьками, учнями — усміхайтесь! Усміхайтесь! Усміхайтесь! Усміхайтесь усім і кожному!

 

 

Посмішка — це крива, яка випрямляє все.

Ф. Діллер

 

Усміхайтеся своїм вихованцям, товаришам і колегам! Усміхайтеся похмурим людям! Усміхайтесь у транспорті! Усміхайтеся у ліфті, у магазині, на вулиці! Усміхайтесь усім! Люди відчують вашу посмішку і усміхатимуться вам — дякуємо, що помітили й оцінили мене.

 

Навчайтесь усміхатися та радіти щастю, яке ви приносите в життя ваших учнів, близьких, знайомих і незнайомих людей. Спробуйте посміхнутися сьогодні на уроках, перерві, після уроків і переконайтесь, як діють чари посмішки. Учні чекають на неї, вони живуть нею, вона творить чудеса і з вами, і з ними.

Dounload PDF

Відгуки читачів

  • Євгенія

    08 червня 2014

    ДЯКУЮ!!!