Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Я - вчителька. Що вдягнути?

Олександра ГРЕБЕНЩИКОВА

Якщо, як заповідали нам великі педагоги, вчитель служить для учнів взірцем у всьому, то прийти на урок непідготовленим чи неохайно вдягненим і в поганому гуморі може дозволити собі лише безвідповідальна, нерозумна людина, для якої учительство  лише вдало обрана професія, а не покликання і не життєва потреба Мочалкіна П. Н., учитель з 12річним стажем


Я - вчителька. Що вдягнути?

Олександра ГРЕБЕНЩИКОВА

Якщо, як заповідали нам великі педагоги, вчитель служить для учнів взірцем у всьому, то прийти на урок непідготовленим чи неохайно вдягненим і в поганому гуморі може дозволити собі лише безвідповідальна, нерозумна людина, для якої учительство  лише вдало обрана професія, а не покликання і не життєва потреба Мочалкіна П. Н., учитель з 12річним стажем

О, як хочеться іноді трішки урізноманітнити ці нескінченні колекції прет-а-порте, тижні високої моди в Парижі й т. ін.! Як хочеться, щоб замість худих красуньок в екзотичному вбранні довгим язиком подіуму пройшли, зриваючи шалені оплески, реальні, близькі нам чоловіки й жінки різного віку й комплекції! Пройшли скромно, але зі справжньою гідністю пропонуючи до нашої уваги особливий тип колекцій — моду Вчителя. I якби ця подія відбувалася у вересні — я не маю щодо цього жодних сумнівів — тоді численна аудиторія шкільних педагогів, озброєна ручками та блокнотами, не пропустила б жодної подібної телепередачі чи скупила б увесь тираж модних журналів, добросовісно готуючись до нового року. Навчального, звичайно ж! Не одна чашка чаю була б випита на кухні за обговоренням нового фасону костюма й висоти підборів, не один продавець у крамниці одягу збився б із ніг, намагаючись допомогти покупцям вибрати найкраще поєднання ціни та якості, і не одна дитина захоплено розповідала б батькам: «Тетяна Володимирівна — вона така!..», та чи мало ще чого!

Однак поки що це лише мрії, а сьогодні ми з вами спробуємо зануритися в історію, згадати, що носили наші «старші колеги», та вирішити, що ж саме носити сьогодні нам.

Сьогодні вже ні для кого не секрет, що зовнішність має величезне значення в житті людини. Візуальна привабливість, чарівність полегшують установлення емоційних контактів, а негативне сприйняття створює психологічний бар’єр, ускладнює спілкування. Останнім десятиріччям виокремилась особлива галузь знань — іміджелогія, що вивчає закономірності формування в оточуючих образу людини в єдності внутрішніх і зовнішніх проявів — стилю одягу та спілкування, костюма та прикрас. Певну поінформованість з цього питання слід мати й учителю. Безумовно, все це свідчить про серйозність порушеного питання: для вчителя виглядати добре nobless obligue — положення зобов’язує, як кажуть французи.

ДАМСЬКИЙ  САЛОН

Із творів літератури й різних історичних хронік ми сьогодні можемо відтворити образ учителя таким, яким він був, скажімо, у XVIII чи XIX століттях, а зі спогадів старших сучасників і художніх фільмів — образ учителя радянського.

I нехай сьогодні ставлення до тієї епохи, м’яко кажучи, неоднозначне, все ж не можна замовчати того факту, що в радянському суспільстві посідав цілком особливе становище. I в період розгулу «червоного терору», і в час голодування, і за фашистської окупації, дефіциту й нескінченних черг — він працював, сіючи розумне, добре, вічне. «Гарно вдягнена л година — це та, на чий одяг не звертають уваги», — сказав колись С. Моем. Дозволю собі не погодитися з ним. Як стверджує старше покоління вчителів, у радянський час «упізнати» вчителя можна було завжди — і в місті, і в селищі. Внутрішня культура й моральність не дозволяли цим людям опускатися навіть у найважчі й найстрашніші роки — роки голоду та війни. Підтримувати свій рівень на той час учителям було складніше, ніж сьогодні. Це безсонні ночі, проведе за пранням єдиної сукні, бозна в який спосіб зекономлені гроші на новий костюм, самостійні спроби в’язання прикрас на сукні — всі ці труднощі не відбивалися на не нафарбованих вчительських обличчях зі світлими очима, коли підбори чи танкетки угорських туфель бадьоро постукували, несучи їх хазяйку у вовняній чи кремпленовій відрізній по талії сукні з рукавом 7/8 на черговий урок у черговий клас. Інтелігентність, смак, скромність, пристойність, витонченість — ось, мабуть, головні складові стилю радянських учителів.

Зараз багато що змінилося. I хоча деякі старші вчителі вважають сучасну молодь, навіть учительську, вдягненою вульгарно й жахливо, мені здається, це не зовсім так. Якісна зміна часу просто не дозволить сьогодні молодій учительці виглядати, як «дорога Олена Сергіївна», це безглуздо й неможливо. Щоправда, і молода вчителька у вузьких джинсах так само незугарна і так само неможлива. Це неправда, що вчителі повинні «поховати» свою молодість і красу в «чернецькому одязі». Це неправда, що одяг сучасних учителів усе більше набуває «нескромного, пляжного та зухвалого» вигляду. Але це абсолютна правда, що можна зайти компроміс між цими двома крайнощами. I це правда, сучасних учителів, як і раніше, виокремлюють притаманні їм споконвіку ненав’язливість і моральність, інтелігентність і скромність. 3 появою джинсів і зникненням креп-жоржетових костюмів моральність не вмерла. Просто вона набула нової форми. Нова епоха вимагає нових засобів вираження. I в більшості сучасних шкіл спеціальної «уніформи» для вчителів не існує, але є негласні й беззастережно виконувані правила. Учитель повинен виглядати по-діловому, його одяг має бути акуратним, зручним, привабливим, але на занадто яскравим і дратівливим, відповідати ситуації, а макіяж — мінімальним, зачіска — акуратною, взуття — зручним, а аромат туалетної води ненав’язливим і приємним.

Одяг учителя не лише впливає на його настрій і настрій дітей, але й має «терапевтичний ефект». Школярі молодших класів, які постійно бачать перед собою вчительку в червоній сукні та зі скуйовдженим волоссям, можуть захворіти на невроз, стати більш агресивними. Якщо говорити про колірне рішення вчительського гардероба, важливо пам’ятати кілька моментів.

Чорний — гнітючий колір. Перш ніж удягатися в чорне, подумайте, в якому ви сьогодні настрої. Якщо відчуваєте в собі енергію та силу, одягайте чорне сміливо, а якщо ні, то до кінця робочого дня чорний просто з’їсть вас. Також пам’ятайте про те, що, керуючись вимогами європейського стандарту ділового одягу, вдень небажано вдягатися в усе чорне. Це вечірній варіант.

Коричневий колір.   Вважається, що коричневий    найбільш несприятливий колір для встановлення контактів. Щоправда, сьогодні у зв’язку з модою на натуральні кольори й у коричневого почалося друге життя. Небезпека полягає в монотонному коричневому, але якщо ваш костюм містить відтінки цього кольору, то, навпаки, виникає відчуття легкості, гри.  Відтінки ж коричневого багатоманітні: від бежевого, палевого до теракотового, рудого, шоколадного. Сьогодні знову стає актуальним поєднання коричневого із синім. Але все одно запам’ятайте: чистий коричневий з голови до ніг виключається.

Зелений і синій кольори. На усталену думку, вони асоціюються з чистотою та викликають довіру. Широко відома також заспокійлива дія зеленого кольору. Звичайно, не йдеться про фосфоресційний, їдкий зелений. Якщо оговорити про поєднання, то для цього більше підходять глухі відтінки зеленого: болотний, умбра, хакі.

Що ж до синього, то тут існує єдина значна небезпека: цей колір часто використовується для фірмового або форменого одягу. Якщо ви вдягнете однотонний синій костюм, то ризикуєте виглядати стюардесою.

Червоний  колір, звичайно ж, збуджує. Якщо ви спілкуватиметеся з кимось, вдягнувшись у червоне, у співрозмовника може виникнути подвійне почуття: або відповідна агресія, або відчуття пригніченості. Одягаючи червоне, подумайте, наскільки тривалим буде ваш контакт зі співрозмовником. Якщо досить тривалий (що актуально для вчителя), то ваші учні можуть почати поводитись агресивно.

Жовтий колір традиційно вважається дратівливим. Цей колір має властивість розмивати форми. Використання жовтого в робочій обстановці має бути суворо дозованим.

Ліловий колір, безумовно, цікавий, але й підступний. Цей колір — справжній подарунок для жінок бальзаківського віку: найбільше він пасує саме їм, а на молодих виглядає не настільки ефектно. Чим молодша жінка, тим менше в її костюмі має бути лілового. А от для жінки у віці лілова блузка або навіть костюм у поєднанні з білою блузкою й сивим волоссям — чудова можливість виглядати молодшою.

Отже, як ми з’ясували, для такої публічної професії, як учитель, зовнішній вигляд набуває колосального значення. А тому перевірити й по змозі оновити свій гардероб перед початком нового навчального року відповідно до нових віянь педагогічної моди та пропонованої статті — неодмінний обов’язок кожного наглого вчителя.

Відгуки читачів