Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

День метра, сенсея та вчителя чи є різниця

Лідія КАЛІНІНА

День учителя, на перший погляд,— звичайне професійне свято. Але насправді він унікальний. Погодьтеся, не приходять же вітати кондитера в його день усі ласуни, механіка — всі власники автомобілів, а адвоката — всі його колишні підзахисні. Лише до вчителів у цей день іде юрба учнів — різних років випуску, з різних міст і країн. Та й до того ж майже 60 мільйонів педагогів — найчисленніша група висококваліфікованих кадрів на планеті.


День метра, сенсея та вчителя чи є різниця

Лідія КАЛІНІНА

День учителя, на перший погляд,— звичайне професійне свято. Але насправді він унікальний. Погодьтеся, не приходять же вітати кондитера в його день усі ласуни, механіка — всі власники автомобілів, а адвоката — всі його колишні підзахисні. Лише до вчителів у цей день іде юрба учнів — різних років випуску, з різних міст і країн. Та й до того ж майже 60 мільйонів педагогів — найчисленніша група висококваліфікованих кадрів на планеті.

Це свято в нашій країні загальновідоме й дуже популярне багато в чому завдяки радянським часам, коли професія вчителя по праву вважалася однією з найбільш шанованих. Хоча ще в царській Росії «учитель» звучало гордо. За тих часів директор гімназії мав ранг цивільного генерала, а вчитель міг дослужитися до колезького радника (полковника).

А як обстоять справи в інших країнах? Чи приносять учителям квіти й подарунки на честь їх свята, і якщо так, то коли? Про це — в нашому матеріалі.

Білі фартухи, прозорі банти, айстри та хризантеми — такими були основні символи кінця першого тижня жовтня з 29 вересня 1965 року. Саме в цей день було підписано указ Президії Верховної ради СРСР про призначення першої неділі жовтня Днем учителя. Чому день учителя — і раптом у неділю? Це питання, мабуть, виникало не в одного жителя нашої країни. Тому багато які з країн колишнього Союзу (зокрема, Росія) після заснування ЮНЕСКО Міжнародного свята працівників освіти (5 жовтня) з радістю підтримали цей європейський порив (тим більше що числа виявилися близькими). Українські ж учителі продовжують святкувати свій день, як і колись.

Але не лише у нас День учителя припадає на вихідний. У Польщі, наприклад, це свято відзначають 14 жовтня — це офіційне державне свято, в цей день учителям дарують головне, на думку поляків,— спокій і дозволяють виспатися досхочу, не приходячи до школи.

В Узбекистані з 1996 року 1 жовтня відзначають День учителів і наставників. Цей день зазвичай святкується з великою помпою і також оголошений вихідним. Однак учителі не дуже цінують це свято: у тогорічній пресі в День учителя писали не про святкування, а про те, що ставка учителя Узбекистану сьогодні складає в середньому 24–37 тисяч сумів і що подібна зарплата дозволяє їм вести напівголодне існування. Для порівняння наводиться вражаючий факт: на харчування одного узбецького в’язня щоденно виділяється сума в розмірі тисячі сумів, що на місяць становить 30 тисяч сумів.

У далекій Австралії справи в учителів трохи веселіші. Педагогічне свято австралійці відзначають разом з усією Європою — 5 жовтня, але набагато яскравіше за європейців. Узагалі в Австралії всі свята відзначаються весело й галасливо, вулицями гуляють карнавали, городяни виїжджають на природу на барбекю.

До того ж австралійці — майстри феєрверків та ілюмінацій. В уряді країни є навіть відповідна посада — міністр феєрверків і вогню. Тож учителі одержують найяскравіші враження.

Крім традиційного Дня вчителя в школах різних країн є й інші цікаві свята. Наприклад, у Голландії 21 грудня, в останній день занять перед Різдвом, відзначають день Святого Томаса. В цей день соромно запізнюватися. Соромно спати досхочу в найкоротший день у році, вважають голландські діти. Тому, приходячи в цей день до школи, вони пишуть на дошці свої імена, а того, хто прийшов останнім, дражнитимуть «соньком Томасом». Навіть учителі бояться запізнитися в цей день не стільки через докори з боку начальства, скільки через розмови учнів. А от американці, як завжди, там, за океаном, узагалі не в курсі подій, що відбуваються в нас. 33-річна американка Кірстін Беллентайн з Аляски — потомствений учитель, зізналася, що вперше в житті чує про міжнародне учительське свято: «У США є національний день поваги до вчителя — «Teacher appreciation». Батьки приносять педагогам ланч, дарують солодощі й дрібні подарунки. Відзначають його навесні. Міжнародний день учителя — ідея чудова. У час, коли всі країни пов’язані одна з одною, учителям просто необхідно ділитися досвідом».

Національний День учителя в Америці святкують у вівторок першого повного тижня травня. Історія Дня учителя повертає нас до 1944 року. Відомо, що арканзаський викадач, пані Матті Віт Вудрідж заявила політичним лідерам про необхідність державного свята викладачів. Одним із лідерів, яким вона написала, була Елеонора Рузвельт, яка й переконала 81-й Конгрес оголосити Національний день учителя.

А на іншому боці планети, в Китаї, День учителя має дуже символічне значення. Він відзначається 10 вересня з 1989 року. Це свято вигадали для того, щоб повернути інтелектуальній праці престиж, утрачений в роки культурної революції. Термін «культурна революція» з’явився в Китаї у другій половині 1965 року. Це явище можна прирівняти до сталінських репресій у нашій країні. Мао Цзедун уважав, що в партію, уряд, армію та кола діячів культури проникла велика кількість представників буржуазії і, лише розпочавши «велику пролетарську культурну революцію», можна відвоювати владу, узурповану «особами, що перебувають при владі в партії, та йдуть капіталістичним шляхом».

З’явились штурмові загони хунвейбінів — «червоних охоронців» — школярів і студентів, яких ідеологічно настроювали та використовували в боротьбі. Перші хунвейбіни з’явилися наприкінці травня 1966 року в середній школі при пекінському університеті Цинхуа. В «Маніфесті» хунвейбінів проголошувалося: «Ми є стражами, які захищають червону владу, ЦК партії. Голова Мао — наша опора. Звільнення всього людства є нашим обов’язком. Ідеї Мао Цзедуна є найвищими вказівками в усіх наших діях. Ми присягаємося, що заради захисту ЦК, захисту великого вождя голови Мао ми, не замислюючись, віддамо останню краплину крові, рішуче доведемо до кінця культурну революцію».

Заняття в школах і ВНЗ за ініціативи Мао Цзедуна були припинені, щоб учням ніщо не перешкоджало проводити «культурну революцію». Почались гоніння інтелігенції. Професорів, шкільних учителів, діячів літератури та мистецтва, а потім і видатних партійних і державних працівників виводили на «суд мас» у блазнівських ковпаках, били, знущалися над ними нібито за їх «дії проти партії», а насправді — за самостійні судження про стан у країні. За неповними даними, з 23 серпня до кінця вересня 1966 року хунвейбіни лише в Пекіні вбили 1 722 особи, вчинили обшуки та вигнали з Пекіна понад 85 тис. осіб. До 3 жовтня 1966 року по всій країні з міст було вигнано 397 400 осіб, які потрапили в розряд «нечисті».

Понад 2 600 працівників літератури та мистецтва стали жертвами репресій.

Лише в 17 провінціях і містах було засуджено понад 142 тис. працівників освіти. Кінець жахам «культурної революції» поклала смерть Мао Цзедуна в 1976 році. А через кілька років, опам’ятавшись від загального страху, китайський уряд затвердив День учителя як національне свято — на пам’ять про тих, хто був несправедливо засуджений і загинув у смутні часи.

У Чехії день учителя також прив’язаний до певної дати. 28 березня 1592 року народився «найвидатніший педагог в історії» (так пишуть чехи у своїх газетах) — Ян Амос Коменський. І, знову-таки, на думку чехів, «день його народження з 1955 року святкується як Міжнародний день учителя». Це свято було оголошено в Чехії (на той час ще Чехословаччині), оскільки Коменський був уродженцем села Нівніце в південній Моравії.

Чи знають Коменського у світі? Заслуги цього вчителя не можна забути. Молодий учитель прагнув удосконалити процес навчання, зробити його привабливим для дітей, збудити в них інтерес до знань. Тому він порушив усі канони тодішнього шкільного життя: широко використовував наочність, водив учнів на прогулянки, знайомив їх з реальним життям. У важкий період утрати чеським народом національної незалежності Коменський хотів допомогти своїй батьківщині шляхом поліпшення справи виховання й навчання молоді зберегти культурний спадок, залишений предками. Він набув популярності в Європі, і в 1650 році його запросили для вдосконалення шкільної справи в Угорщині, де Коменський намагався реалізувати свою ідею створення школи нового типу: вона повинна була мати сім послідовних класів з окремими кімнатами, учителями та підручниками. У кожному класі планувалося 1 200 годин навчальних занять на рік, передбачався час для ігор, вихідні дні та канікули. Хоча Коменському не вдалося створити семикласної школи цілком (було відкрито лише перші три класи), можна визнати, що він розробив модель школи, яка в модифікованому вигляді збереглася до сьогодні.

Чехи, однак, народ стриманий. Тому свято проходить досить скромно: учителі збираються, обговорюють шкільні проблеми, а учні готують доповіді про Яна Амоса Коменського.

Чеська недалека сусідка Сербія також вирізняється своїм оригінальним Днем учителя. Він називається Савіндан (день Святого Сави, День духовності, День школи). День Святого Сави відзначається 14 січня як шкільна «слава» (свято святого — заступника сім’ї або певної сфери життєдіяльності) в усіх школах Сербії є для учнів вихідним днем. Головні святкування традиційно проводяться в бєлградському Центрі св. Сави: концерт зірок естради, нагородження найкращих учнів, студентів, учителів.

Святий Сава — найбільш шанований сербський святий, засновник автокефальної Сербської православної церкви. Він був молодшим сином великого жупана Сербії Стефана Немані. Підлітком Сава втік на Святий Афон і постригся в монахи. Через кілька років його батько зрікся престолу і також прийняв постриг.

На Святому Афоні вони разом заснували монастир Хіданадр. Святий Сава домігся незалежності Сербської православної церкви і став її першим архієпископом у 1219 році. Сьогодні збудований на місці спалення його мощів Храм Святого Сави — найбільший православний храм у світі.

У сонячній Бразілії свято вчителів відзначається 15 жовтня і називається Dia do Professor. Дата не випадкова: 15 жовтня 1827 року за часів правління дона Педро І було вперше видано наказ про елементарну освіту в Бразілії, в якому було сказано, що міста, села, будь-які населені пункти повинні мати школу для початкового навчання абетки.

Тож, де в ви не перебували, куди б не закинула вас доля, одне можемо сказати точно: про ваше професійне свято пам’ятатимуть! А коли вас привітають — восени, взимку чи навесні,— це ж не настільки важливо, чи не так?

 

Відгуки читачів