Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

«Болючі точки» комп’ютерного покоління

Ми весь час лаємо комп’ютер за «шкідливість». I зір, мовляв, від нього псується, і руки «відвалюються», і спина болить, і нервова система розладнується. Але я запевняю вас: якби ця розумна машина вміла розмовляти, вона знайшла б, що відповісти своїм невдячним користувачам.


«Болючі точки» комп’ютерного покоління

Ми весь час лаємо комп’ютер за «шкідливість». I зір, мовляв, від нього псується, і руки «відвалюються», і спина болить, і нервова система розладнується. Але я запевняю вас: якби ця розумна машина вміла розмовляти, вона знайшла б, що відповісти своїм невдячним користувачам.

Про очі: «Не дивися на мене так!»

Це перше, що сказав би комп’ютер, «побачивши» обличчя, завмерле біля монітора: погляд напружений, очі червоні, а в деяких ще й сльозяться...

довго й невідривно дивитися на дисплей шкідливо, і це науково доведений факт. По-перше, дається взнаки так звана піксельна структура зображення: на моніторі зображення виводиться у вигляді не суцільних ліній, а мікроскопічних точок, які до того ж миготять — загоряються й гаснуть з певною частотою. По-друге, очам, що нормально сприймають відбите світло, прямі світлові промені від монітора шкодять. По-третє, заважає низька контрастність, до якої додаються відблиски на моніторі, що з’являються у вигляді відбитків інших світних об’єктів. У результаті розвивається астенопія — зорова втома — та як наслідок купляються перші окуляри.

Що робити?

Не дозволяйте очам втомлюватися. Скоригуйте яскравість світіння екрану і розташуйте монітор так, щоб жодні предмети в ньому не відбивалися, як у дзеркалі. Найкраще поставте його задньою панеллю до вікна. Бонус: з’явиться можливість автоматично переводити погляд на дерева, будинки й людей на вулиці — чудова зарядка для очей.

офтальмологи наполягають на спеціальній гімнастиці. Можна, наприклад, подеколи обертати зіниці, намагаючись якнайбільше побачити по сторонах: шість разів ліворуч, шість — праворуч. Гімнастика не зашкодить, навіть якщо ви користуєтеся спеціальними комп’ютерними окулярами.

Помічено, що людина, яка сидить за комп’ютером, забуває кліпати очима. Нормальна частота кліпання — 15 разів на хвилину, а якщо напружено вдивлятися в екран, виходить удвічі менше за потрібне. Підсумок — сухість і різання в очах. а хто винний? кліпайте частіше або купіть в аптеці штучну сльозу!

Погіршення зору — міф, якщо ставитися до комп’ютера без фанатизму, дотримуватися простих правил безпеки й надавати очам відпочинок хоча б на п’ять хвилин через кожні півгодини роботи.

Про руки: «Не задуши мою мишку!»

Комп’ютеру достоту незрозуміло, навіщо з усієї сили стискати мишу й колотити пальцями по клавіатурі. тим більше що це призводить до неприємного професійного захворювання, яке називається «тунельний синдром».

Через постійні удари по клавішах нервові закінчення подушечок пальців ніби «розбиваються», в кистях виникають оніміння, слабкість, «мурашки». Причина — стискання серединного нерва в тому місці, де він проходить через зап’ястковий канал. Хвороба розвивається поступово, і, якщо за перших її ознак не вжити необхідних заходів профілактики, з’явиться сильний біль і буде потрібне серйозне лікування (можливо, хірургічне).

Найбільшому ризику піддається рука, що працює з комп’ютерною мишею.

Що робити?

Звикніть до правильного положення рук. Під час роботи з клавіатурою кут згину руки в лікті має складати 90 градусів. Під час роботи з мишею кисть слід випрямити й розташувати на столі якнайдалі від краю. Стілець або крісло повинні мати підлокітники, а під зап’ястками бажана наявність опуклості — такі є в деяких моделей клавіатури, килимків для миші та комп’ютерних столів.

Для профілактики можна частіше виконувати такі вправи: струшуйте кистями, розминайте їх, стискайте пальці в кулаки, обертайте кулаками навколо осі.

Імовірність виникнення тунельного синдрому можна звести нанівець, правильно розташувавшись біля комп’ютера та відводячи по кілька хвилин щогодини на розминку рук.

Про спину: «І не вдавай із себе статую!»

Той, хто вважає, що допомогти стомленій спині можна, відкинувшись на спинку крісла, розвалившись і розслабившись, глибоко помиляється. тривале перебування в одній і тій самій позі та відсутність навантаження на м’язи призводять до їх деградації. а оскільки обмін речовин у хребті відбувається з їх допомогою, отже, він також порушується. У результаті відбувається руйнування міжхребцевих дисків, інакше кажучи, розвивається остеохондроз.

Зона підвищеного ризику — шийний відділ хребта. там знаходяться артерії, що живлять головний мозок, та нерви, які здійснюють зв’язок мозку з руками, серцем, легенями. Завмерли в одній, нехай навіть розслабленій, «сидячій» позі — добра не чекайте.

Що робити?

Монітор слід ставити точно навпроти — так, щоб його верхня точки знаходилась перед очима або трохи вище. Це дозволить тримати голову рівно. Спина повинна бути відхилена трохи назад, щоб зменшилося навантаження на хребет, стегна — під прямим кутом до тулуба, коліна — під прямим кутом до стегон.

Тривалість безперервної роботи за комп’ютером не повинна перевищувати двох годин, потім слід зробити перерву на 10–15 хвилин. Підведіться, походіть, зробіть кілька нахилів назад, дивлячись угору. Головне — вправи для шиї: нахили праворуч-ліворуч, уперед-назад.

Не все, чого бажає наше тіло, є для нього корисним. Насправді, йому потрібні помірковане навантаження та своєчасний відпочинок. і комп’ютер ні до чого.

Про нерви: «Не напружуйся!»

Для користувача-початківця навіть одноманітне ворушіння мишею — стрес. Випадковий збій і втрата інформації для впевненого користувача — також стрес. Психіку травмують непрацюючі програми, атаки комп’ютерних вірусів, негативна інформація зі стрічок новин, власні неправильні дії та помилки. Людина стає знервованою, дратівливою, непередбачуваною...

Що робити?

Подібний стрес елементарно лікується... комп’ютером. Можна слухати музику, в тому числі медитативну, і під неї відпочивати. Можна грати в улюблену гру, щоб трохи відволіктися від роботи та привести до ладу думки. Можна дивитися смішні картинки та фільми, щоб підняти собі настрій. Можна зв’язатися по «асьці» з коханою людиною.

Нервова система керована, і тримати її «у шорах» — наш обов’язок. Людина — також своєрідний комп’ютер. Ми схожі — народжуємося, розвиваємося, проходимо тести, хворіємо та самоналаштовуємося. і ми вже не можемо одне без одного. і з цим час змиритися.

Відгуки читачів