Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Позбавляємося дискомфорту

Валентина МЕДВЄДЄВА

Іноді причиною нашого дискомфорту стає цілком природний процес — потовиділення. Неприємний запах дратує не лише його носія, частіше його відчувають оточуючі. Позбавитися неприємних відчуттів, пов’язаних з потовиділенням, для багатьох — ціла проблема. Піт, що виділяється людським організмом, на 99 % складається з води та має слабкий запах. У кожної людини свій, цілком індивідуальний запах, який, як і відбитки пальців, не повторюється. Піт не має запаху. Запах з’являється тоді, коли непатогенні бактерії (сапрофіти), що мешкають на нашій шкірі, починають розкладати піт.


Позбавляємося дискомфорту

Валентина МЕДВЄДЄВА

Іноді причиною нашого дискомфорту стає цілком природний процес — потовиділення. Неприємний запах дратує не лише його носія, частіше його відчувають оточуючі. Позбавитися неприємних відчуттів, пов’язаних з потовиділенням, для багатьох — ціла проблема. Піт, що виділяється людським організмом, на 99 % складається з води та має слабкий запах. У кожної людини свій, цілком індивідуальний запах, який, як і відбитки пальців, не повторюється. Піт не має запаху. Запах з’являється тоді, коли непатогенні бактерії (сапрофіти), що мешкають на нашій шкірі, починають розкладати піт.

Крім того, в пахвах, в ділянці грудей, пупка, геніталій розташовані спеціальні апокринні потові залози, що виділяють особливий секрет. Цей секрет має дуже неприємний запах.

Усі запахи умовно поділяються на чоловічі та жіночі. Жіночий запах — кислий, його появі сприяють бактерії, що належать до коків. Чоловічий запах неможливо описати, але він знайомий усім, хто користується громадським транспортом, хоч раз у житті проїхав у плацкартному вагоні або прав чоловічі шкарпетки.

Чоловіки в цьому запаху не винні. Винні особливі бактерії, що здатні розмножуватися в жирному середовищі.

Власне потіння — природний процес, що захищає людину від перегріву. На нашому тілі розташовано близько 3 млн потових залоз. Під час важкої фізичної роботи, зайняття спортом через потові залози випаровується близько 2 л вологи. Підвищене потовиділення може виникнути в людини й тоді, коли вона знервується, хворіє, коли в неї порушений обмін речовин і ще через численні інші, не пов’язані між собою, причини.

Людство постійно шукає і знаходить різноманітні способи позбавлення неприємних відчуттів, пов’язаних з потовиділенням.

У Давньому Римі, щоб позбавитися неприємного запаху, посилено натиралися ефірними оліями та застосовували ароматичні ванни. За часів Людовіка XIV неприємні запахи поту приглушувалися не менш різким запахом парфумів. I лише кінець XX століття ознаменувався відкриттям засобів, що дозволяють не просто замаскувати, але й усунути неприємний запах.

Існує кілька способів боротьби з потінням. Найбільш простий і доступний — вода і мило. Але як часто впродовж дня ви можете дозволити собі освіжаючий душ? От чому переважна частина людства, яку дратує запах поту, для запобігання його появі використовує спеціальні засоби — дезодоранти.

Дезодорант — засіб, що усуває запах. Слово складається з префікса des (фр.) — «усунення», i odor (лат.) — «запах». Це засіб, до складу якого входять дезінфікуючі та бактерицидні добавки, що знищують мікроорганізми та перешкоджають появі неприємного запаху.

Утім, якщо не позбавитися неприємного запаху, то принаймні зменшити його інтенсивність можна й у інший спосіб — обмеживши потовиділення. Для цього людство винайшло антеперспіранти.

Антиперспіранти — засоби, що зменшують потовиділення. В перекладі з англійської слово означає «проти поту». Вони містять органічні солі Алюмінію та Цинку. Скорочуючи вивідні протоки потових залоз, вони зменшують процес потовиділення на 20-40 %. Виробляються вони у вигляді аерозолів, стиків, ролерів, паст, кремів тощо. Можуть бути з ароматизатором чи без нього.

На що слід звернути увагу, вибираючи ці засоби?

По-перше, уникайте продуктів з різким запахом, оскільки вони можуть триматися кілька годин і неможливо буде користуватися іншими парфумами.

По-друге, за кілька років настійливої реклами всі, від малих до дорослих, знають, що нас врятує лише РН 5,5. Згідно з європейськими нормами, РН дезодорантів-антиперспірантів мають бути в межах 5,0–6,0 од. але насправді РН коливається від 3,0 до 6,0 одиниць. добре це чи погано? ті, хто мають молоду здорову шкіру, можуть не звертати уваги на цей показник, оскільки їх шкіра має гарні регенеративні властивості. З віком ці процеси вповільнюються. тому краще бережливо ставитися до своєї шкіри, не навантажувати її надмірно і користуватися препаратом, що має РН 5–6.

По-третє, засіб має добре переноситися шкірою, не викликати неприємних відчуттів і подразнень.

Слід пам’ятати, що антиперспірант і дезодорант — продукти з різними принципами дії. Є люди, яким дезодоранти протипоказані категорично, наприклад астматики. деяким протипоказані антеперспіранти. Це в основному ті, хто страждає на дерматологічні захворювання.

і зрештою, багато дезодорантів залишають плями на одязі, боротися з якими — марно, бо з ними не завжди може впоратися хімчистка, особливо з тими, що містять тальк. антеперспіранти в цьому відношенні більш безпечні.

Якщо потові залози працюють нормально, людина навіть не відчуває, що потіє. але якщо в роботі потових залоз є відхилення, це вже надмірне потовиділення, з яким слід боротися. коли лікар визначає, що це не є ознакою захворювання, то ми можемо поборотися самостійно.

За підвищеної пітливості ніг можна робити вечірні ніжні ванни з додаванням марганцевокислого калію. Є для цього й інші домашні засоби — ніжна ванна зі спеціальною сіллю для ніг, яка продається в парфумерних магазинах. для ніжних ванн можна також використовувати відвар з дубової кори, але він має недолік — після такої ванни шкіра темніє.

корисно протирати ступні ніг соком лимона.

У разі пітливості долоней допомагає протирання їх 1%м розчином формаліну (якщо шкіра добре переносить його), краще двічі на день. дуже добре допомагають у цьому випадку й ванночки з настоянки суміші листя шавлії та кропиви.

За підвищеної пітливості пахв рекомендують обтирати шкіру один-два рази на день настоянкою трави хвоща на горілці (1 : 10). Можна використати настоянку листя волоського горіха на горілці (1 : 10) або спирті (1 : 5). Спиртова настоянка перед уживанням розводиться кип’яченою водою у співвідношенні 1 : 1 або 1 : 2. Протирати шкіру слід один-два рази на день.

За надмірної пітливості тіла рекомендується застосовувати ванни з листя шавлії. для цього 1 кг дрібно порізаного листя заливають 3–4 л холодної води та залишають на 5–10 хв, потім проварюють 5 хв. Після зняття з вогню настоюють ще 10 хв. Проціджений відвар вливають у ванну з водою. Процедуру роблять раз на тиждень. тривалість — не більш ніж 20 хв. Попередньо тіло слід добре вимити водою з милом, а після прийняття ванни не ополіскуватися.

В одязі ж намагайтесь уникати синтетичних тканин і матеріалів.

Комфортного вам самопочуття і впевненості в собі кожного дня!

Відгуки читачів