Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Як правильно вибрати партнера. Корисні поради дівчатам

На які ознаки звертають увагу дівчата, вибираючи партнера? З еволюційної точки зору найважливішими є його здоров’я, що визначається якістю його генів, та його готовність піклуватися про потомство. Але як оцінити ці важливі характеристики заздалегідь? Нещодавні роботи переконливо свідчать про те, що дівчата здатні визначити ці ознаки, лише кілька секунд подивившись на фотознімок обличчя чоловіка.


Як правильно вибрати партнера. Корисні поради дівчатам

На які ознаки звертають увагу дівчата, вибираючи партнера? З еволюційної точки зору найважливішими є його здоров’я, що визначається якістю його генів, та його готовність піклуватися про потомство. Але як оцінити ці важливі характеристики заздалегідь? Нещодавні роботи переконливо свідчать про те, що дівчата здатні визначити ці ознаки, лише кілька секунд подивившись на фотознімок обличчя чоловіка.

Самки, вибираючи собі партнера, повинні орієнтуватися на якість його генів. Згідно з теорією гандикапу, інформативною мірою якості генома може бути лише ознака, шкідлива для виживаності. Чим сильніше виражена така шкідлива ознака, тим більш якісними є гени носія цієї ознаки. Наприклад, серед павичів тільки самець з якісними генами зможе дожити до статевої зрілості з довгим хвостом, який заважає йому рятуватися від хижаків. Отже, вибір довгохвостого самця буде гарантувати високий рівень якості генів. Такі ознаки, як роги, яскраве забарвлення оперення, гучні пісні, роблять самців більш помітними та більш вразливими для хижаків, тому всі ці ознаки є маркером якості генів.

Само по собі слово «гандикап» означає «фізичний або розумовий недолік, що заважає жити». Звідси і спортивний термін «гандикап» — вид змагань, коли більш слабкому гравцеві дається певна перевага перед більш сильним. Наприклад, на скачках до коня-фаворита прив’язують додатковий вантаж, щоб зрівняти його шанси на перемогу з рештою коней. У шахах досвідчений гравець починає партію без кількох фігур (дає фору), що є гандикапом для нього. Ідею гандикапу використовував і Ціцерон, коли навчався говорити з камінчиками в роті, щоб, виплюнувши їх, стати великим оратором.

Який же гандикап у самців homo sapiens? Щоб відповісти на це запитання, британські вчені показували дівчатам фотознімки молодих хлопців, серед яких дівчата повинні були вибрати тих, що найбільше сподобалися. Тут я пропоную повторити цей експеримент і всім читачкам вибрати один із двох рядів, представлених нижче на фотографії,— нижній або верхній. Не зважайте на те, що всі обличчя чимось схожі — припустімо, всі вони брати. Для чистоти експерименту не продовжуйте читати цю замітку доти, поки не визначитеся зі своїм вибором. Отже, нижній ряд чи верхній?

Я вітаю 90 % читачок з правильним вибором: у молодих людей із нижнього ряду має бути менше шкідливих мутацій, і більшості дівчат саме вони здалися більш привабливими. Що в них особливого? Вони виглядають більш мужньо, у них ширші вилиці, тобто вони більш маскулинні (від лат. masculinus — «чоловічий»). Усі шість представлених фотознімків одержані в результаті комп’ютерної обробки однієї справжньої фотографії. У нижньому ряду трьома різними способами збільшена маскулинність (мужоподібність), а у верхньому — фемінінність  (жінкоподібність, від лат. femina — «жінка»).

Отже, експеримент доводить, що мужоподібні чоловіки мають більш якісні гени. Чому? За розвиток вторинних статевих ознак, так само, як і за ступінь маскулінності в чоловіків, відповідає гормон тестостерон. Якщо підвищена концентрація цього гормону збільшує привабливість для протилежної статі, то, згідно з концепцією гандикапу, високий рівень тестостерону має бути шкідливим для чоловіків. Справді, підвищений рівень тестостерону пригнічує імунну систему, роблячи чоловіка більш вразливим до багатьох інфекцій. Однак, незважаючи на цей ефект, чоловіки з високим рівнем тестостерону більш здорові.

Ситуація здається парадоксальною, але насправді цілком відповідає концепції гандикапу — як і у випадку з хвостом павича, зниження рівня свого імунного захисту можуть дозволити собі лише ті чоловіки, в яких імунний захист дуже високий завдяки якісним генам. Чоловіки з неякісними генами не зможуть винести негативний ефект високого рівня тестостерону і будуть елімінуватися (вилучатися з популяції) в процесі еволюції, що призведе до того, що неякісні гени будуть пов’язані тільки з низьким рівнем тестостерону.

А якщо чоловік з неякісними генами знизить свій рівень тестостерону? Тоді він матиме чудове здоров’я, однак це не збільшить кількості його дітей, оскільки такий чоловік (з низьким рівнем тестостерону) не буде достатньо привабливим для протилежної статі. Отже, виходить, що вигідніше витрачати трохи здоров’я (підвищуючи рівень тестостерону) на рекламу своїх генів, ніж бути дуже здоровим, але без реклами.

На що ще, крім якості генів, звертають увагу дівчата, обираючи свого партнера? На відміну від більшості тварин, чоловіки зазвичай роблять внесок у піклування про своє потомство. Якби можна було заздалегідь оцінити, наскільки добре чоловік піклуватиметься про своїх дітей, то це була б дуже цінна інформація для дівчат. Чи має жіночий рід здатність оцінювати потенційні батьківські якості чоловіка?

Щоб відповісти на це запитання, вчені з каліфорнійського університету сфотографували кілька чоловіків і провели з ними психологічний тест, метою якого було виявити, наскільки сильно вони хочуть мати дітей. Передбачалося, що якщо чоловік хоче дитину, то й піклуватися про неї він буде сумлінно. У цих чоловіків також узяли аналіз на рівень тестостерону. Потім їх фотознімки показали дівчатам, які оцінювали кожне фото за двома параметрами: чи хоче цей чоловік мати дітей та наскільки він привабливий. Парадоксально, але факт: дівчата дуже добре вгадували бажання чоловіка мати дитину! А привабливість чоловіків добре корелювала з рівнем тестостерону. От тільки між собою ці дві ознаки, на жаль, пов’язані зі зворотною залежністю.

Отже, дівчатам необхідно оптимізувати вибір чоловіка за двома параметрами — за якістю генів і за батьківськими якостями. Однак це не просто, оскільки ці ознаки пов’язані між собою негативно — чим кращі гени (вище рівень тестостерону), тим гірше піклування про потомство, і навпаки. Інакше кажучи, мати дітей часто хочуть більш жінкоподібні чоловіки, а от гени більш якісні у мужоподібних. Що ж робити? Звернімося знову по допомогу до еволюції.

У наступному експерименті вчені з каліфорнійського університету попросили дівчат охарактеризувати кожне фото ще за двома параметрами: привабливість з точки зору короткострокового романтичного партнера і привабливість з точки зору довгострокового романтичного партнера. Мабуть, ви вже здогадалися, що на роль короткострокових партнерів вибиралися більш маскулінні чоловіки (тобто з більш якісними генами), а от на роль хороших довгострокових партнерів частіше вибиралися чоловіки, які бажали мати дитину (нагадаємо, що жодних бажань чоловіків дівчата не знали — вони лише розглядали їх обличчя на фотознімках).

Навіть більше, у ще не опублікованій роботі показано, що жіночі смаки кардинально змінюються впродовж менструального циклу — маскулінні чоловіки видаються їм більш привабливими в стадії овуляції, коли є ймовірність запліднення яйцеклітини, а в решту частини циклу — фемінінні чоловіки, що більше підходять для виховання дітей.

Отже, дивлячись на фотознімок обличчя чоловіка лише кілька секунд, дівчата здатні оцінити його ключові характеристики. А що як вони ще зустрінуться та розмовлятимуть кілька хвилин? Мабуть, після цього для слабкої статі жодних невирішених питань не залишиться.

За матеріалами Інтернет-видання www.elementu.ru.

 

Відгуки читачів

  • Ірина

    28 вересня 2016

    до речі, про теорію гандикапу є цікава стаття у №9 журналу "Експеримент"