Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Ночі та очі

Підготувала Уляна НЕСІНОВА

Пацієнт запитує в лікаря:

  Докторе, якщо я буду їсти моркви більше, чи правда, що мій зір покращиться?

Той відповідає:

— Звичайно. Ви коли-небудь бачили зайця в окулярах?


Ночі та очі

Підготувала Уляна НЕСІНОВА

Пацієнт запитує в лікаря:

  Докторе, якщо я буду їсти моркви більше, чи правда, що мій зір покращиться?

Той відповідає:

— Звичайно. Ви коли-небудь бачили зайця в окулярах?

Якщо ж говорити серйозно, то корисність моркви зумовлена тим, що вона містить бета-каротин, який в організмі людини перетворюється на вітамін А, необхідний для сітківки ока. Треба сказати, що при повній відсутності цього вітаміну людське око не адаптується до темряви. Однак зовсім не обов’язково кілограмами поглинати моркву для того, щоб одержати потрібну кількість вітаміну А. Справа в тім, що в печінці знаходяться великі запаси бета-каротину, які з легкістю поповнюються найрізноманітнішими продуктами. Тому побоювання, що не буде вистачати вітаміну А й від цього зіпсується зір, надмірні.

З дитинства багато хто з нас, напевно, пам’ятає грізні окрики батьків: «Не читай у темряві. Зіпсуєш очі». На радість багатьох дітей, що люблять читати при недостатньому, з погляду батьків, освітленні, повідомляємо: ваші мами й папи помиляються. На думку американської Академії офтальмології, «читання при слабкому світлі псує очі не більше, ніж фотографування при тьмяному висвітленні псує фотоапарат». Єдина неприємність, що може відбутися від читання в сутінках,— це головний біль від того, що приходиться напружувати очі.

Не відповідає дійсності й думка про те, що перебування на сонці без сонцезахисних окулярів шкідливе для зору.

Сонцезахисні окуляри в місті — скоріше прикраса, ніж захист. Дійсно, важливе значення вони мають, мабуть, лише в горах, де надмірно яскраве сонячне світло підсилюється ефектом віддзеркалення від снігу.

Помиляються й ті, хто думає, що, якщо батьки носять окуляри, короткозорість неодмінно передасться дитині в спадок. Це не більш ніж міф. Вірніше сказати, що в спадок передається не саме захворювання, а особливості обміну речовин і будівлі очного яблука. Слабка в деяких людей від природи зовнішня оболонка очного яблука (склера) не робить належного опору росту ока. А робота на близькій відстані (читання, письмо) сприяє цьому ростові, а виходить, розвиткові короткозорості.

І ще про одну оману. Часто використовувані в службових приміщеннях люмінесцентні лампи вважаються безпечними для очей. Однак останні дослідження вчених показали, що «лампи денного світла» усе-таки стомлюють очі.

Відгуки читачів