Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Тримаємо сонячний напад. Сонячна косметика

Валентина Медведєва

Нарешті настає довгоочікуване літо — час відпусток і канікул. Скинуто важкі шуби, пальто і навіть кофтинки, виникають нездолане бажання погрітися якомога довше на сонечку і нав’язлива думка після сонячного робочого дня — «До води, до моря!» Хочеться змити із себе в теплій воді всі неприємності та проблеми минулого року, виспатися й засмагнути!


Тримаємо сонячний напад. Сонячна косметика

Валентина Медведєва

Нарешті настає довгоочікуване літо — час відпусток і канікул. Скинуто важкі шуби, пальто і навіть кофтинки, виникають нездолане бажання погрітися якомога довше на сонечку і нав’язлива думка після сонячного робочого дня — «До води, до моря!» Хочеться змити із себе в теплій воді всі неприємності та проблеми минулого року, виспатися й засмагнути!

Але не поспішайте «підсмажувати» себе на сонечку.

Спочатку потурбуйтесь про косметику. Адже не випадково засоби для засмаги та від неї займають значне місце у виробничій програмі косметичних фабрик.

Справа не лише в тому, що з роками шкіра засмагає все гірше й утворюється все більше ластовиння та зморшок. Під дією сонця виникають генетичні зміни в шкірі.

Засмага — не що інше, як захисна реакція організму, що намагається в такий спосіб пом’якшити шкоду, якої завдають шкірі сонячні промені. В разі їх потрапляння в шкірі виробляється меланін, який поглинає та розсіює ультрафіолетові промені (він має коричневий колір). Інакше кажучи, засмага, якою ми так пишаємося, насправді є ознакою ушкодження шкіри. Після надмірного перебування на сонці говорять, що людина «згоріла». Це означає, що вона одержала повноцінний сильний опік. Слід пам’ятати, що тривалий вплив сонячних променів завдає вашій шкірі непоправної шкоди. Спочатку він не помітний, але може виявитися навіть через досить тривалий час, ставши причиною раку шкіри.

Звичайно ж, сонячні промені можуть бути й корисними для організму. Легка засмага прикрашає, створює враження загального здоров’я. Шкіра виглядає більш еластичною, розсмоктуються запальні елементи.

Щоб сонячні промені і така довгоочікувана засмага не стали бідою для нашої «прекрасної мантії», слід дотримуватися певних правил.

Збираючись на пляж, майте на увазі, що сонячні ванни не слід приймати на голодний шлунок і відразу ж після вживання їжі. В різних кліматичних зонах час приймання сонячних ванн різний, але корисніше робити це вранці: для середньої зони — з 9-ї години до обіду, на півдні — з 8-ї до 11-ї години.

Час перебування на сонці збільшується поступово. Перша сонячна ванна в жодному разі не повинна перевищувати 15 хвилин.

Але й у похмурі дні варто побоюватися сонячних опіків так само, як і сонячної днини. Обгоряють не лише під прямими сонячними променями. Промені, відбиті від піску та води, можуть спричинити дуже серйозні наслідки. І ймовірність обгоріти, плещучись у воді, набагато більша, ніж під час лежання на пляжі. Шкіра постійно охолоджується водою і не реагує на свій тепловий індикатор ступеня нагрівання, а сонячні промені, потрапляючи на краплини води на вашому тілі, не розсіюються, а, навпаки, припікають сильніше — ніби крізь збиральну лінзу. Тому навіть за найбільш раціонального способу засмагання не обійтись без сучасних косметичних препаратів.

Засоби з високим рівнем захисту від засмаги захищають шкіру від проникнення в неї ультрафіолетових променів типу α і β і завдяки особливому складу дозволяють зберегти природний колір шкіри. За правильного використання засобів від засмаги шкіра, оброблена такими кремами, навіть після кількох годин, проведених на сонці, зовсім не засмагне. Особливо важливо придбати засіб від засмаги, якщо на вас очікує яка-небудь косметична операція або навіть звичайні процедури в салоні краси. Не менш важливо також користуватися засобами для засмаги із сонячними фільтрами різноманітного рівня захисту. Саме вони забезпечують рівну засмагу та захищають шкіру від опіків та інших негативних наслідків ультрафіолетового опромінення — таких, як руйнування колагену та еластину, що відповідають за пружність і підтягнутість шкіри, появу передчасних зморшок тощо.

Як же вибрати засіб для себе?

Усе залежить від особливостей вашої шкіри та того ефекту, який ви бажаєте одержати. Для пляжу найкраще підійде гель, крем або молочко для засмаги, стійкі до впливу води.

Молочко більше підходить для сухої та комбінованої шкіри, а також для жирної шкіри та такої, що лущиться, оскільки за консистенцією воно більш ніжне та легше наноситься на шкіру. Крем для засмаги — більш густий засіб — гарний насамперед для сухої шкіри. Для жирної шкіри підійдуть гелі для засмаги — особливі креми, що не містять жирів. Існує також спеціальна олія, що допомагає одержати гарну засмагу без ризику сонячних опіків.

Зазвичай сонцезахисні засоби органічно вписуються в легкий літній макіяж і не утворюють жирного блиску, легко всотуються в шкіру. Однак через кілька годин їх захисна здатність зменшується, і необхідне повторне нанесення крему. Після виходу з води також рекомендується повторне нанесення крему, навіть якщо ви вибрали водостійкий засіб. Не варто також висихати не витираючись, оскільки краплі води на тілі не сприяють захисту від сонця, а навпаки.

Не всі засоби водостійкі, оскільки захищатися від сонця необхідно не лише на пляжі біля моря, але й узагалі влітку. Промені відбиті від асфальту та міських будівель не більш корисні, ніж морські. Тому влітку, навіть у місті, рекомендується наносити сонцезахисні засоби на оголені ділянки тіла. Зазвичай випускаються спеціальні сонцезахисні креми для обличчя або рук. Вони також легко вбираються, не залишаючи жирного блиску. Але ці засоби не підходять для поїздки на море.

На всіх флакончиках із сонцезахисними засобами стоять різні цифрові коди, що означають: Sun Protection Factor (SPF), або Sun Factor (SF),— це величина, що показує, у скільки разів засіб збільшує захист шкіри від сонця, тобто у скільки разів довше ви можете провести на сонці, ніж якби ви не користувалися жодними засобами.

Справа в тому, що в кожної людини власна сонячна доза, що не викликає негативних наслідків.

Для того щоб підібрати засіб саме для вашої шкіри, ви повинні визначити свій світлотип. Це не дуже складно. Найшвидше згоряють рудоволосі та блакитноокі люди. В них дуже світла й ніжна шкіра. Час безпечного перебування під сонцем — 5–7 хв. Блакитноокі блондини захищені трохи краще. Вони можуть спокійно провести на сонці 10–20 хв. Кароокі люди з каштановим волоссям одержують рівну і гарну засмагу і можуть полежати під сонцем близько півгодини. А якщо ви смагляві та чорноокі, то можна «смажитися» до 40 хв. Але, визначаючи власний тип шкіри, не варто також забувати про особистий досвід. Кожен із нас знає краще, наскільки швидко його шкіра може почервоніти або засмагти на сонці.

Застосовуючи сонцезахисні засоби, ви можете регулювати час вашого перебування на сонці.

Для світлих людей необхідно придбавати засоби з високим сонцезахисним фактором, для смаглявих відповідно з низьким. Наприклад, якщо ви блондин з блакитними очима та світлою шкірою, то ваш безпечний час — 10–20 хв. Користуючись засобом зі ступенем захисту 8, ви у стільки ж разів збільшуєте ваше безпечне проведення часу на сонці, тобто від 10 8 = 80 до 20 8 = 160 хв.

Усі ці рекомендації стосуються також дітей. Однак їх чутлива шкіра потребує більш серйозного захисту. Для них виробляється спеціальна продукція і використання засобів для дорослих украй небажане.

Крім того, купляючи сонцезахисний крем, пам’ятайте, що в описі його властивостей має бути гарантія захисту від αі β-променів, а також цифровий коефіцієнт фільтру. Обов’язково дотримуйтесь інструкції виробника.

І нарешті, засоби після засмагання. Відомо, що сонячні промені зменшують еластичність шкіри, прискорюють процеси старіння та втрати вологи. Тому після сонячних ванн слід застосовувати душ, змащувати тіло молочком, гелем або кремом після засмагання. Це не лише відновлює природну вологість шкіри, але й поліпшує наслідки перебування під ультрафіолетовими променями.

Якщо під рукою немає фотозахисних кремів, можна скористатися іншими засобами. Допоможуть рослинні олії — кукурудзяна, соняшникова, оливкова або масло какао.

Щоб швидше засмагнути, можна змастити шкіру сумішшю оливкової та соняшникової олій, взятих у рівних частинах, або олією волоського горіху.

А от жири мінерального походження — гліцерин, вазелін — використовувати не слід.

Після приймання сонячних ванн протирайте шкіру чайною заваркою. Чай легко забарвлює епідерміс і при цьому створюється ефект попередньо одержаної засмаги.

З цією метою можна використати й інший засіб: вранці та ввечері протирати обличчя сумішшю двох столових ложок морквяного соку та столової ложки гліцерину.

А якщо незважаючи на всі заходи запобігання шкіра після сонячних ванн усе ж почервоніла та відчувається хворобливість, то можна використати один із засобів, які пропонує нам народна медицина.

Алое. Сік алое розводять кип’яченою водою в пропорції 1 : 1. Змочені розчином та віджаті серветки кладуть на обпечені місця кожні 10–15 хв упродовж години.

Кавун. Готують лосьйон з рівних частин кавунового та огіркового соків і протирають ним обпечені місця.

Капуста. На почервонілі обличчя та шию кладуть листя квашеної капусти. Через 10 хв змивають холодною водою.

Для збереження шкіри від засмаги можна використовувати лимон, щоденно вмиваючись лимонною водою або настоюючи з вечора в холодній воді кілька його шматочків.

І звичайно ж, піклуючись про свою шкіру, нам все-таки хочеться бути на пляжі гарною та привабливою.

Спеціалісти не радять використовувати декоративну косметику на пляжі, зовсім відмовившись від туші, тіней, помади.

Справді, під яскравим сонцем туш і тіні розпливаються, змішуючись з потом, і подразнюють шкіру, сприяючи появі зморшок під очима. Барвники, що входять до складу тіней для повік і губної помади, під яскравими сонячними променями можуть змінити свої властивості і стати причиною прояви пігментних плям.

Але вихід знайдено! Сьогодні в продажу з’явилися сонячні фільтри. Вони бувають зелені, сині, жовті, рожеві та ін. Їх можна нанести на повіки, губи та вилиці. Це виглядає гарно і додатково захищає від сонячних опіків. Що ж до ґрунтування, то хоча воно й захищає від УФ-випромінювання, але під час сонячних ванн цього недостатньо. Крім того, воно перевантажує шкіру та перешкоджає засмазі.

Хто хоче виглядати яскраво, може використати тонувальний сонячний крем.

Туш для вій розмажеться (навіть вологостійка), якщо ви будете застосовувати жировмісний сонцезахисний крем. Тож на час відпустки краще пофарбувати вії стійкою фарбою в перукарні. А для сміливих — татуаж — найоптимальніший варіант.

Ласкавого всім сонечка й гарного настрою від свого бездоганного вигляду протягом усієї відпустки!

 

Відгуки читачів