Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Жіноча дружба — правда чи міф?

Юлія ТАРАНЕНКО

Східна притча про змію та черепаху — моя найулюбленіша історія щодо жіночої дружби. Пам’ятаєте? Під час потопу змії та черепасі пощастило вижити і в пошуках землі вони пливуть безкраїм морем. Змія сидить на черепашій спині і розмірковує: «Вкусити чи не вкусити? Вкусити, звичайно, хочеться. Але тоді вона мене скине». У свою чергу черепаха пливе і гадає: «Скинути — не скинути? Скину — вона мене вкусить».

Н а превеликий жаль, в цій притчі є чимала доля правди. Як часто дружба поміж жінками базується не на безкорисливому, а цілком на споживацькому ставленні однієї до одної. Чому так відбувається? Чи справді жінки не вміють дружити так само, як це роблять чоловіки, чи ми просто маємо ще один черговий міф, вигаданий самими чоловіками? Давайте спробуємо розібратись.


Жіноча дружба — правда чи міф?

Юлія ТАРАНЕНКО

Східна притча про змію та черепаху — моя найулюбленіша історія щодо жіночої дружби. Пам’ятаєте? Під час потопу змії та черепасі пощастило вижити і в пошуках землі вони пливуть безкраїм морем. Змія сидить на черепашій спині і розмірковує: «Вкусити чи не вкусити? Вкусити, звичайно, хочеться. Але тоді вона мене скине». У свою чергу черепаха пливе і гадає: «Скинути — не скинути? Скину — вона мене вкусить».

На превеликий жаль, в цій притчі є чимала доля правди. Як часто дружба поміж жінками базується не на безкорисливому, а цілком на споживацькому ставленні однієї до одної. Чому так відбувається? Чи справді жінки не вміють дружити так само, як це роблять чоловіки, чи ми просто маємо ще один черговий міф, вигаданий самими чоловіками? Давайте спробуємо розібратись.

Чоловіча психологія дуже сильно відрізняється від жіночої — це неодноразово доведено вченими, лікарями, психологами, письменниками та іншими «цілителями людських душ». Сперечатися з цим важко, факти, як то кажуть, просто лежать на поверхні, але ми, жінки, вперто продовжуємо запевняти представників протилежної статі, що немає дружби чоловічої чи жіночої — є просто дружба, дружба і все!

У принципі, доля правди в такому твердженні є. Поняття дружби, так само, як і поняття любові, має індивідуальні ознаки для кожної людини. І якщо під дружбою розуміти емоційні стосунки, побудовані на спільності інтересів, взаємній довірі та підтримці, то треба визнати, що стать друзів значення немає. Але фахівці з цього питання (тобто вище перелічені категорії громадян) всіляко переконують нас у зворотному.

Чоловіки в емоційному плані побудовані якось простіше, ніж ми з вами, шановне жіноцтво. Вони відвертіші і відкритіші один до одного. Тоді як жінка не завжди стане відкриватися вся до кінця ані коханому чоловікові, ані найближчій подрузі. Існує багато факторів, що впливають на стан жіночої дружби так сильно, що можуть навіть її зруйнувати, тоді як чоловіки в подібних випадках можуть вгамувати свої емоції і залишити дружбу непохитною. Про що я? Зараз поясню.

Одним з головних факторів небезпеки, тобто тих, що можуть призвести до повного розладу між близькими подругами, є наявність (чи відсутність) чоловіка в однієї з подруг. Наприклад, дружать між собою дві дівчини. Обидві розумні, вродливі, мають спільні інтереси і схожі смаки, дивляться разом улюблені кінофільми і сміються над професорами на лекціях. Усе в них добре і чудово, поки в однієї з них не з’являється мужчина. Коханець, наречений чи просто кавалер, головне — що він — чоловічої статі.

Далі ситуація може розвиватись в кількома напрямках. Подруга починає ревнувати, ображатись, що інша проводить тепер з нею не так багато часу, як раніше, і врешті-решт примушує дівчину розійтися з коханим, тим більше що привід для цього можна знайти завжди. Або не так: дівчина не свариться з чоловіком, але відмовляється від спілкування з подругою. Або подруга сама відбиває хлопця у дівчини. Так чи інакше, в будь-якому випадку дружбі кінець. Звичайно, бувають подруги, які в змозі спокійно перенести появу хлопця у своєї близької подружки, але це не означає, що вони не будуть при цьому (таємно, мовчки, про себе) мучитися від заздрощів, ревнощів та образи на гірку долю, яка не поспішає їм назустріч у вигляді довгоочікуваного принця на білому коні. Просто в них вистачає мудрості не показувати своїх справжніх почуттів.

У чоловіків у подібній ситуації теж може виникати почуття ревнощів, суперництва. Вони можуть навіть посваритись через жінку, особливо якщо обом друзям подобається одна й та сама дівчина, але вони все це вирішують якось простіше, без зайвих нервів і підступних інтриг, якими часто супроводжуються такі «розклади» у жінок. Якщо ж ідеться не просто про чергового коханця, а про постійні серйозні стосунки, то чого тільки не вигадає жінка, позбавлена ще своєї «половини», аби зруйнувати сімейне щастя своєї подруги! Просто через заздрощі.

Заздрощі — ось головне яблуко незгоди між жінками. Причиною для них може бути все що завгодно — від нового чоловіка до нової сукні. Подруга схудла і добре виглядає? З’їздила з коханцем в закордонну подорож? Знайшла нову роботу з високою зарплатнею? За це варто її зненавидіти, особливо якщо в тебе нічого такого немає. Жінки рідко можуть змиритися (насправді змиритися, а не робити мистецьки вигляд, що змирилися) з тим, що мають різні статки, різні соціальні статуси зі своїми подругами, тому відносини між вчорашніми однокурсницями, одна з яких становиться директором банку (або дружиною директора банку), а інша так і залишається найманим менеджером середньої руки, скоріше за все приречені.

Звичайно, чоловіки теж заздрять успіхам своїх друзів, їхньому кар’єрному росту, гарним автомашинам і великим сумам на їхніх рахунках. Заздрять, але не так пекельно, як жінки. Заздрять, але можуть задушити ці почуття ще в самому зародку і цілком щиро висловлювати захоплення новим «Феррарі» старого друга, а потім спокійно пити з ним разом пиво, згадувати шкільні роки і не відчувати при цьому ніякої образи на життя і ненависті до приятеля. Погодьтеся, мало хто з жінок в подібному випадку зможе щиро і відверто радіти за подругу!

Поліпшення фінансового стану когось з друзів чоловіка здатне підхльоснути його в бажанні заробляти гроші, а не відвернути від близької людини. Тоді як у жінок все відбувається у цілком зворотний спосіб. Добре, якщо відносини просто «дають тріщину» і дві вчорашні подруги розходяться тихо-мирно. А якщо в жінці прокидаються гірші сторони її підступної натури, статися може що завгодно.

Справа в тому, що жінкою рухає відчуття суперництва зі своїми подругами. В принципі, суперництво рухає більшістю людей, і в цьому нічого поганого немає. Та коли жінка розуміє, що її подруга в чомусь обійшла її, що називається, на повороті (в будь-якій сфері життя), вона може знайти втіху в помсті.

Існує багато історій про жіночу помсту. Правдиві повністю і прикрашені, вигадані цілковито і лише наполовину, вони дають нам яскраву картину жіночої вигадки, кмітливості і сміливості, коли йдеться про те, як можна дошкулити найкращій подрузі. Неприваблива якась вимальовується картина. Але все не так страшно. Існує, існує справжня, вірна жіноча дружба, просто будь-які стосунки треба вміти будувати, треба прикладати купу зусиль на їх підтримку, а головне — бути щирим у своїх почуттях до інших. Жінки вміють дружити набагато вірніше і відданіше, ніж чоловіки.

Соціологічні опитування американських психологів показали, що жінки за своє життя підтримують набагато більше тісних дружніх стосунків, ніж представники сильної статі. Вони продовжують підтримувати старі зв’язки і навіть шукають нових до глибокої старості, і в цьому, на думку вчених, полягає одна з причин того, що жінки живуть довше за чоловіків. Адже останні через свої емоційну нерозвиненість часто нездатні навіть на те, щоб підтримувати близькі стосунки зі своїми рідними дітьми! Через це, до речі, овдовілі чоловіки вмирають набагато скоріше, ніж жінки-вдови.

Жінки, яким пощастило знайти свою кращу подругу, одну або кількох, як правило, намагаються підтримувати стосунки з ними все життя, незважаючи на різницю в соціальних рівнях та фінансовому стані. Вони все одно можуть щиро цікавитись справами одна одної, знаходити спільні теми для розмов і давати корисні поради. Часто така багаторічна дружба дає жінкам підстави називатися сестрами, інколи вони і справді бувають ближчими за рідних сестер по крові.

Такі «різдвяні розповіді» — не міф. Кожна з нас має перед очима хоча б один схожий приклад, навіть якщо самій з подругами не пощастило. Моя мати, наприклад, більше тридцяти п’яти років товаришує зі своєю колишньою однокурсницею. Вони нечасто бачаться, але постійно спілкуються по телефону і в курсі усіх подій життя одна одної. Секрету ніякого тут нема: досі зберігають спільні інтереси, а ревнощів чи заздрощів одна до одної ніколи не відчували.

Дружба — це мистецтво. Близькі стосунки з людиною однієї з вами статі можуть дати справжню насолоду. Перед подругою можна показатись без макіяжу та епіляції і не думати, що вона після цього буде в тобі розчарована. Перед нею можна відкрити душу, в сотий раз сказати про чоловіків усе, що вона про них думає, випити разом пляшку вина, одночасно сміятись і плакати над загубленим в черговий раз життям і не турбуватись про те, що саме вона подумає про вас уранці.

З подругою можна обмінюватись речами (якщо, звичайно, розміри співпадають), разом ходити на курси водіїв або шейпінг, вдосталь пліткувати, розкривати «страшні» таємниці, не приховувати власних сліз під час сумісного перегляду сентиментальних мелодрам. Подрузі можна освідчитись в такому, чого ніколи не скажеш матері чи чоловікові, в неї можна позичити грошей у скрутні часи і переночувати під час сварки зі своїм коханим. О, скільки всього можна робити разом з подругою або навіть з кількома! Головне — бути впевненою, що їхнє ставлення до вас таке саме, як ваше, і ви потрібні їм так само, як і вони вам.

Але як у цьому переконатися?! Адже ми, жінки, у своїй більшості, добре вміємо грати різні ролі і прикидатися не тими, хто ми є, якщо нам це потрібно. Порада тут може бути тільки одна: в будь-які стосунки, і в дружбу також, не варто стрибати із заплющеними очима. Нещирість вашої подруги, її підступність і корисливі наміри рано чи пізно вийдуть назовні. Просто треба пильно придивлятися і вміти аналізувати те, що відбувається між вами, як вона реагує на різні події вашого життя.

Народна мудрість говорить: «Не той друг, хто твоїй біді поспівчуває, а той, хто твоїм радощам порадіє». І сперечатися з цією думкою важко. З досвідом жінки починають більше прислухатися до своєї інтуїції, що не так вже й часто нас підводить і завдяки якій можна вчасно стриматись від чергової помилки в людині. Звичайно, все залежить від того, яку саме подругу ви шукаєте — таку, щоб слухняно скорялася вам і мовчки дивилася в рот, чи таку, що сама може заткнути за пояс кого завгодно і за чиєю «широкою спиною» вам буде нестрашно. Двом жінкам-лідерам товаришувати важко, особливо, коли вони ще й колеги по роботі чи працюють на одному «полі».

Жінці завжди легше будувати стосунки з кимось, коли ролі чітко розділені і відповідають її природним нахилам — вона або підкоряється або підкоряє. Розкрию один секрет: в обох варіантах це не дружба. Тобто не справжня дружба, а спроба вирішити якісь власні психологічні проблеми за рахунок іншої людини.

Існує третій варіант, коли стосунки будуються на засадах «свободи, рівності, братерства». А також спільних інтересів, близькості інтелектуальних та духовних потреб і здібностей, смаків та уподобань.

Коли ваші розмовні теми не обмежуються модою та чоловіками, коли ви можете відверто висловити, що вас не задовольняє одна в одній, коли на перший план виходить дружба, а вже потім — жіночість, ось тоді я щиро можу вас привітати. Ви-таки знайшли свою подругу.

Особисто від себе можу додати дві речі. По-перше, такі подруги — велика рідкість і, якщо вам пощастило її знайти, бережіть ваші стосунки і працюйте

над їх розвитком, не зупиняючись на тому, що маєте зараз. А по-друге… А по-друге, любі жінки, якщо довго розмірковувати над тим, яка ж дружба краща і міцніша — чоловіка з чоловіком чи жінки з жінкою, мимоволі доходиш висновку, що найкращий варіант — це дружба між жінкою та чоловіком. Але це — тема окремої статті…

Відгуки читачів