Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Ви запитуєте — ми відповідаємо

С. Я. Єрмоленко, м. Київ

 

Наша рубрика «Поштова скринька» вже зарекомендувала свою практичну значимість не тільки для учителів-словесників, але й для широкого кола читачів – учнів, студентів та й усіх, хто цікавиться проблемами української мови, її правописом, стилістичними нормами.  Наукові співробітники Інституту української мови НАН України продовжують коментувати складні й неоднозначні випадки слововживання у контексті різних комунікативних сфер.

 

 

Їдемо в Полтаву – Їдемо до Полтави

 

 

Чи синонімічні, взаємозамінні наведені вислови? Які значення мають використовувані в них прийменники у (в) і до?

 

 

У сучасній літературній мові обидві синтаксичні конструкції нормативні. Однак не всі носії української мови сприймають їх однаково. Розрізняють, наприклад, конструкції Їдемо в Полтаву — у значенні «рухаємося всередину окресленого простору», тобто «потрапимо в місто Полтаву», і Їдемо до Полтави — «наблизимося до просторового об’єкта, не потрапивши на територію міста». Прийменник до з іменником у ро-довому відмінку означає межу, до якої спрямовано рух, тобто це назва кінцевого пункту відстані, початок якої означений прийменником від з іменником: Їдемо від Харкова до Полтави. Отже, ті, хто сприймає прийменник до як парний до прийменника від, розрізняють і конструкції з іншою парою прийменників з — у (в), наприклад: Їдемо з Полтави в Харків. Часто мовці не бачать різниці в просторовому значенні наведених висловів, тому й трапляються неоднакові написи на вокзалах, станціях метро на зразок вихід у місто, вихід до міста, хоч такі інформаційні вказівники, зважаючи на їхнє призначення, повинні мати одну форму, один визначений стандарт.


Доступ до статей відкрито тільки для передплатників. Надішліть копію передпланої квитанції або оформте електронну передплату, і ви матимете можливість читати статті на сайті.

Якщо ви не передплачуєте наші видання, то ви можете купити цю окрему статтю. Оплата за допомогою

Відгуки читачів