Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

ЮРИДИЧНА КОНТОРА

Ольга ПОКЛОНСЬКА

Шановні педагоги, любі вчителі! Про вашу напружену та важку працю написано чимало статей, про це неодноразово говорилося з екранів телевізорів, про це знають у будь-якій сім’ї, де ростуть діти. В Законі Україні «Про освіту» сказано: «Освіта — основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства і держави.


ЮРИДИЧНА КОНТОРА

Ольга ПОКЛОНСЬКА

Шановні педагоги, любі вчителі! Про вашу напружену та важку працю написано чимало статей, про це неодноразово говорилося з екранів телевізорів, про це знають у будь-якій сім’ї, де ростуть діти. В Законі Україні «Про освіту» сказано: «Освіта — основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства і держави.

Метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, розвиток її талантів, розумових і фізичних здібностей, виховання високих моральних якостей, формування громадян, здатних до свідомого суспільного вибору, збагачення на цій основі інтелектуального, творчого, культурного потенціалу народу, підвищення освітнього рівня народу, забезпечення народного господарства кваліфікованими фахівцями.

Освіта в Україні ґрунтується на засадах гуманізму, демократії, національної свідомості, взаємоповаги між націями та народами».

Зважаючи на ці положення, вчителів, а особливо педагогічних працівників (саме така термінологія використовується для викладачів загальноосвітніх шкіл) слід відносити до вищої касти робітників нашої країни. В тому ж Законі сказано: «Україна визначає освіту пріоритетною сферою соціально-економічного, духовного і культурного розвитку суспільства». Завдання нашої «Юридичної контори» — вивчити, наскільки ці дійсно справедливі слова не розходяться з ділом у нашій державі, та спробувати відповісти на всі запитання, що виникають у вас у найрізноманітніших ситуаціях — чи то трудові спори, життєві ускладнення, відносини з родичами, сусідами, начальством тощо.

Отже, завершується навчальний рік, підбиваються підсумки, ставляться останні в цьому році оцінки й виникає необхідність подумати про проведення відпустки. А поки що давайте подивимося, наскільки правильно, так важко заробивши цю відпустку, ми йдемо в неї.

У нашій країні державні гарантії та віднони, пов’язані з відпусткою, регулюються Конституцією України (254к/96ВР), Законом України «Про відпустки», Кодексом законів про працю України (32208) та іншими нормативно-правовими актами України. В Законі України «Про відпустки» зазначено, що «керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам надається щорічна основна відпустка тривалістю до 56 календарних днів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Ми підготували відповіді на деякі питання, що найчастіше виникають у ваших листах: «Чи можна використати встановлену щорічну відпустку перед декретного?»

Перед тим як поставити це питання нашому консультанту, ми хочемо пояснити, що звична термінологія «декретна відпустка» помилкова, слід користуватися визначенням «відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами». А тепер відповідь нашого консультанта, кандидата юридичних наук, викладача кафедри трудового права Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого Вікторії Володимирівни Юровської: «У разі надання жінкам відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за заявою жінки приєднати до неї щорічну основну і додаткову відпустки незалежно від тривалості її роботи на підприємстві, в установі, організації в поточному робочому році. Стаття 180 КЗПП і ст. 10 Закону України «Про відпустки» прямо визначає право жінок на використання відпустки безпосередньо перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або безпосередньо після неї. Для одержання щорічних основної та додаткової відпусток у зазначений час жінка повинна подати роботодавцю довідку медичної установи (в разі надання щорічних відпусток перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами). Жінка може реалізувати своє право на використання відпустки відповідно до ст. 10 Закону України «Про відпустки» за умови, якщо на день початку щорічних основної та додаткової відпусток вона має стаж роботи в рахунок робочого року, за який вона просить надати їй щорічні відпустки, тривалістю хоча б один день. Надання щорічних відпусток у рахунок робочого року, який ще не почався, законодавство про працю не передбачає, у тому числі й щодо випадку, який розглядається».

Наступне питання до нашої редакції надійшло з Луганської області. Ось воно: «Я йду у відпустку. Коли мені мають сплатити відпускні?»

Консультант. Згідно зі ст. 21 Закону України «Про відпустки», заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку. А від себе додамо, що в разі несвоєчасної виплати вам заробітної плати за час щорічної відпустки ви маєте право вимагати перенести відпустку на інший період.

«Яка тривалість відпусток у тренерів та інструкторів-методистів міського Центру фізичного здоров’я?»

Консультант. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.05.2003 р. № 679 «Про нову редакцію додатків 1 і 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.11. 97 р. № 1290 (п. 35 розділу 16) тренерам-викладачам дитячо-юнацьких спортивних шкіл установлено щорічну відпустку максимальної тривалості за особливий характер праці — 18 календарних днів. Отже, з урахуванням щорічної основної відпустки — 24 календарні дні (ст. 6 розділу 2 Закону України «Про відпустки») — відпустку загальної тривалості 42 календарні дні встановлено лише тренерам-викладачам спортивних шкіл.

Чинність Постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.97 р. № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти...» не поширюється на Центри фізичного здоров’я населення, оскільки такі центри не є позашкільними закладами і на їх працівників не поширюються умови оплати праці працівників закладів та установ освіти. Слід зазначити, що в переліку посад розділу 2 додатка до названого Порядку, затвердженого цією Постановою, посад тренера-викладача й інструктора-методиста немає. Отже, тренерам-викладачам Центру, які працюють у басейні, та інструкторам-методистам не може бути встановлено щорічну відпустку тривалістю 42 календарні дні.

Бажаємо вам спокійної відпустки і до зустрічі в «Юридичній конторі». Ми чекатимемо на ваші листи, пропозиції та запитання.

Відгуки читачів