Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Магія кольору. Як колористика служить педагогу

Наталя ШУБЕНКО

Якщо ви вважаєте, що одержуєте інформацію, сприймаючи й аналізуючи змістову частину явища, його логічні та смислові взаємозв’язки, то ми повинні розчарувати вас. Учені з’ясували, що 80 % інформації людина одержує за допомогою кольору. Не говорячи вже про те, що працездатність і увага, апетит і кров’яний тиск, емоції та почуття залежать від барв, що оточують нас.


Магія кольору. Як колористика служить педагогу

Наталя ШУБЕНКО

Якщо ви вважаєте, що одержуєте інформацію, сприймаючи й аналізуючи змістову частину явища, його логічні та смислові взаємозв’язки, то ми повинні розчарувати вас. Учені з’ясували, що 80 % інформації людина одержує за допомогою кольору. Не говорячи вже про те, що працездатність і увага, апетит і кров’яний тиск, емоції та почуття залежать від барв, що оточують нас.

Професор із Канади Х. Вольфарт показав своїм студентам на кілька хвилин оранжево-червоний колір. До і після експерименту він виміряв пульс, кров’яний тиск і частоту подиху. Після експерименту всі ці функції посилилися. На темно-синій колір нервова система студентів реагувала зворотно — пульс ставав спокійнішим, тиск крові знижувався, а дихання вповільнювалося.

Те, що сталося з канадськими студентами, трапляється з людьми в усьому світі. Мова кольорів інтернаціональна, не пов’язана з расою та культурою. Навіть на тварин кольори впливають так само. Алжирський дослідник Бенуа закривав селезням очі чорною пов’язкою, і їх сексуальна потенція слабшала. Потім він поміщав молодих селезнів на 120 годин під оранжево-червоне світло. Ріст сім’яних яєчок прискорювався удвічі.

Багато людей, які схильні до збудження й не витримують його впродовж тривалого часу, віддають перевагу синьому кольору. Вони шукають спокою, розрядки й відпочинку. Людина, що через стрес наближається до інфаркту, навпаки, віддає перевагу червоному. Колір спокою — темно-синій — таким людям не подобається. «Я не можу зараз дозволити собі спокій»,— кажуть вони. «Скажи, якому кольору ти віддаєш перевагу, і я скажу тобі, хто ти»,— можна було б перефразувати відому приказку. Сьогодні ми навчатимемося впливати на своє життя і долю, використовуючи науку про колір — колористику. І допоможе нам у цьому консультант рубрики.

Ірино Олександрівно, у чому виявляється цей справді магічний вплив кольору на ваше життя?

Маючи електромагнітну природу, колір взаємодіє з енергетичними структурами людського організму, збільшує чи зменшує їх вібрації. А зміни в енергетичній структурі обов’язково тягнуть за собою зміни на фізичному рівні. Лікувальний та емоційний впливи кольору пов’язані з дією хвиль певної довжини на наші психічні центри. Лікарі, актори, письменники, стилісти вже використовують вплив кольору на людину. Я переконана, що інформація про можливості кольору та вміле її використання стануть у пригоді під час формування іміджу сучасного педагога.

І. О. Ковальова, канд. пед. наук, професор

Що педагогу слід знати перш за все?

По-перше, групи, класифікацію. Кольори поділяються на теплі (червоний, оранжевий, жовтий) та холодні (блакитний, синій, фіолетовий). Теплі кольори активізують фізіологічні процеси в організмі, піднімають настрій. Холодні, навпаки, заспокоюють. Найменше втомлюють кольори середини спектра — жовті й зелені. Їх вважають фізіологічно оптимальними.

Ще кольори поділяють на важкі та легкі. Всі темні кольори належать до важких і пригнічують психіку. Легкі, світлі тони підвищують настрій, практично завжди позитивно впливаючи на людину. Далі слід знати, що існують попереджальні кольори: червоний означає небезпеку, жовтий вимагає підвищеної уваги, зелений означає безпеку. Саме тому ці кольори використовуються для певних кодів, умовних знаків, наприклад у світлофорі.

Ставлення до кольору залежить від кліматичної зони, в якій живе людина, національної та історичної традиції, віку людини. Вибір кольору цілком характеризує особистість, її характер і темперамент. У педагогіці колористику можна використовувати не лише для створення іміджу вчителя, але й для коригування поведінки дитини.

Як саме впливають різні кольори на людину? Ви можете охарактеризувати хоча б основні?

Червоний — дуже емоційний колір, не випадково він відповідає античному елементу «вогонь» і холеричному темпераменту. Якщо ви сповнені внутрішньої енергії, завдяки червоному кольору ви відчуєте себе могутніми. У Франції в 1337 році вийшов наказ, який забороняв простолюдинам носити червоний одяг. Якщо ж вас лякає надмірне збудження, краще відмовитися від червоного.

Жовтий несе світло. Діти, які обирають жовтий, ставши дорослими, цілком можуть стати мрійниками. Відмова від жовтого іноді буває ознакою несправджених надій.

Якщо людина обирає зелений колір, за її майбутнє можна не турбуватися. Цей «колір надії» робить людину особистістю самовпевненою та наполегливою.

Синій колір символізує стабільність і порядок. Його зазвичай рекомендують людям, які страждають на недовіру, постійне нервове напруження, схильні до переживань.

Блакитний допомагає подолати нав’язливі ідеї, знімає напруження. Увага! Вчителю на замітку: у складних класах його можна використовувати, щоб заспокоїти дітей, запобігти конфлікту. Але — в помірних дозах. Психологи вважають, що занадто тривала дія блакитного може викликати втому й депресію.

А от якщо дитина обрала сірий колір — зверніть увагу! Це означає, що вона не бачить вашої ласки, відгороджує себе від впливу. Відтінки сірого надають життю сумної ноти. Якщо ви хочете бути в центрі уваги, від сірого краще відмовитися.

Білий колір — це свобода можливостей, чистий аркуш, розв’язання проблем і початок нового. Не випадково ж вбрання нареченої — біле. За контрастом чорний — це заперечення. Якщо людина обирає чорний колір, вона майже напевно містить у собі протест. Чорний і білий найчастіше обирають люди, які перебувають у кризовій ситуації.

А тепер — головне. Знаючи особливості впливу різних кольорів, ви повинні проаналізувати свій характер, особливості психіки, стан здоров’я і лише після цього вирішувати, яку кольорову гаму та в якому випадку ви обираєте.

Отже, ми можемо скоригувати настрій і поведінку (свою та оточуючих), використовуючи певні кольори в одязі. Нагадаємо, що це необхідно враховувати також, підбираючи інтер’єр приміщення, де ви живете та працюєте, а також посуд, аксесуари та інші предмети, що наповнюють ваше життя. Досліджуючи імідж сучасного педагога, І. О. Ковальова дійшла висновку, що колористика — елемент внутрішнього іміджу. Адже вчитель — завжди актор, який має право сам розпоряджатися кольором, підкоряючи з його допомогою аудиторію. Згадаймо знамениту Джулію, актрису, героїню роману С. Моема «Театр». Відчуття кольору, гра з відтінками, переливи світла й тіні викликали емоційне потрясіння в залі. Успіх «рецепту» Джулії свідчить про те, що його варто взяти на озброєння, особливо педагогам, для яких акторська майстерність — найважливіша складова педагогічного професіоналізму.

Але... підкреслюємо ще раз: освоюючи премудрості колористики, необхідно постійно пам’ятати, що кожна людина — індивідуальність і те, що пасує одному, неприйнятне для іншого. Часто доводиться чути: «Мені цей колір не до лиця». І це — істинна правда. Колір шкіри, очей, волосся, особливості характеру, бажання, схильності, психологічний стан безпосередньо впливають на те, які саме кольори пасують вам у певний момент, а які ні. І ще слід пам’ятати, що шкала улюблених кольорів людини змінюється впродовж усього її життя. Наприклад, діти дошкільного віку найчастіше віддають перевагу червоному. Діти взагалі набагато більше, ніж дорослі, полюбляють інтенсивні кольори. У дорослих же бажані й рекомендовані кольори — найрізноманітніші. Якщо ви замислитесь над цим і спробуєте визначити їх, то подолаєте важливу ступінь на шляху до особистісного успіху.

Ірино Олександрівно, як визначити особисті кольори, що допоможуть у конкретній ситуації?

Людина завжди обирає той колір, який потрібен їй для самовпевненості, кращого сану здоров’я, створення гарного настрою. Елементарна зміна кольорів одягу чи інтер’єру пов’язана з новим сприйняттям світу та новим станом інтелекту. Конкретних, загальних для усіх рецептів ми дати не можемо, тому що сприйняття кольору та емоційне ставлення до нього залежать від стану людини. Змінюється стан — змінюється ставлення до кольору. Тому обраний колір є індикатором нашого самопочуття і настрою. Прислухайтесь до себе, проаналізуйте відчуття. Наприклад, вам захотілося чорного — замисліться, можливо, всередині вас «зріє» протест, а може, близька депресія? Або шалено сподобався червоний светр — цілком можливо, що вам обридло бути «сірою мишкою», захотілося яскравих емоцій, ствердження почуття власної гідності. Те саме можна сказати про кольорову гармонію, поєднання кольорів. Ви ніколи не зможете розрахувати ефекту за допомогою механічних або математичних засобів, тому що певні кольори гармонують одне з одним цілком по-різному в кожній конкретній ситуації. У будь-якому випадку, потяг до нових кольорових відчуттів — це новий етап вашого особистісного

зростання.

Який же висновок? Виходить, що готових рецептів немає, і ніхто не підкаже вам магічної кольорової гами успіху. Відшукати її — особиста і дуже напружена праця кожної людини. Втім, наївно було б думати, що хтось розв’яже цю проблему за вас. Адже тим і відрізняються успішні люди від неуспішних, що перші не лінуються шукати власний шлях до самореалізації. Завзятий труд завжди винагороджується, і успіх — нагорода за тривалі роки напруженої та кропіткої праці. Якщо ви її не боїтеся — вперед! Шукайте, творіть, і ви обов’язково почуєте внутрішню музику своєї особистості та знайдете власний індивідуальний стиль.

Відгуки читачів