Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Невинні слабкості слабої статі

Юлія ТАРАНЕНКО

Зловживання шкодить організму людини. «Зловживання чим?» — запитаєте ви. А будь-чим — їжею, роботою, розвагами, алкоголем, палінням. Список можна продовжувати. Але ми зупинимось на двох останніх пунктах.

Про шкідливий вплив алкоголю та тютюнопаління на здоров’я людини вона, тобто людина, чує буквально з ранку до вечора. На вулиці нас підстерігають величезні рекламні плакати з ковбоями мальборо та задумливими літніми чоловіками, ненав’язливо пропонуючими скуштувати марочного коньяку. Звичайно, у нижній частині біг-борду міститься рядок з черговим попередженням Мінздраву і ми просто автоматично «ковтаємо» і рекламну картинку, і попередження. В будь-якій газеті чи журналі, що ми гортаємо в міському транспорті по дорозі з роботи додому, обов’язково трапиться хоч невеличка замітка на тему «Паління — найкоротший шлях до раку легенів» або «кожна чарка наближає тебе до потойбіччя».


Невинні слабкості слабої статі

Юлія ТАРАНЕНКО

Зловживання шкодить організму людини. «Зловживання чим?» — запитаєте ви. А будь-чим — їжею, роботою, розвагами, алкоголем, палінням. Список можна продовжувати. Але ми зупинимось на двох останніх пунктах.

Про шкідливий вплив алкоголю та тютюнопаління на здоров’я людини вона, тобто людина, чує буквально з ранку до вечора. На вулиці нас підстерігають величезні рекламні плакати з ковбоями мальборо та задумливими літніми чоловіками, ненав’язливо пропонуючими скуштувати марочного коньяку. Звичайно, у нижній частині біг-борду міститься рядок з черговим попередженням Мінздраву і ми просто автоматично «ковтаємо» і рекламну картинку, і попередження. В будь-якій газеті чи журналі, що ми гортаємо в міському транспорті по дорозі з роботи додому, обов’язково трапиться хоч невеличка замітка на тему «Паління — найкоротший шлях до раку легенів» або «кожна чарка наближає тебе до потойбіччя».

Звичайно, велика доля правди в таких категоричних висновках є і байдужа статистика це тільки підтверджує: паління є причиною 30 % випадків виникнення раку, алкоголізм — близько 3 %. але та ж сама статистика свідчить про те, що на долю нераціонального харчування припадає 35 %, а малорухомого способу життя — 5 %. іншими словами — дивись перший абзац цієї статті. Ні в якому разі не займаючись пропагандою шкідливих звичок, спробуємо розібратись, чи завжди потяг до цигарки чи пляшки є таким неймовірним злом, чи в деяких випадках можна вибачити людині невеличкі слабкості.

Серед міфів щодо паління одним з найпоширеніших є міф про те, що цигарка допомагає перебороти стрес. Будні вчителя насичені стресовими ситуаціями, переважна більшість представників цієї професії — жінки з їх підвищеною емоційністю, рухомою психікою, бурхливими емоційними реакціями. тож не дивно, що багато вчительок палять, і пристрастились вони до цієї звички саме на роботі в школі. Статистики, звичайно, тут ніякої немає, але факти залишаються фактами: достатньо потрапити до вчительського колективу в неробочий час, після уроків або на корпоративну вечірку.

У цьому є якась подвійна мораль, адже, проводячи з учнями виховну роботу, жодна вчителька не скаже, що паління корисне. З палінням в школах іде жорстка боротьба, що вже говорити про алкоголь! але, відпустивши дітей додому після класного часу, вчителька відчиняє в кабінеті вікно і разом з подругою-колегою затягується солодкою отрутою. так, тут є подвійна мораль, але в якій області нашого все ще пострадянського суспільства її немає?

Як людина, що відмовилась від цієї шкідливої звички після десяти років постійного паління, хочу сказати, що не палити все-таки краще. краще себе почуваєш, легше дихаєш, не маєш проблем з неприємними запахами від тіла та одягу, що так часто супроводжують курців, а головне — починаєш більше поважати саму себе за те, що маєш достатню силу волі, щоб перебороти хоча б одну слабкість, притаманну тобі.

І саме кинувши палити, починаєш розмірковувати над тим, а навіщо ти взагалі це робила стільки років? Відповіді приходять одразу, і вони не можуть похвалитися оригінальністю. одні й ті самі старі міфи, що спонукають жінку брати до рук тоненьку паличку з деяким вмістом нікотину. Цигарка допомагає розслабитись та заспокоїтись. допомагає в спілкуванні. Завдяки їй можна легше з кимось познайомитись, швидше увійти до незнайомої компанії, вирішити якесь виробниче питання або навіть зав’язати стосунки. (Згадую, що як мінімум один мій роман розпочався саме в «місці, відведеному для паління» великої видавничої корпорації). деякі жінки палять просто тому, що вважають: їм це личить. (Мені, наприклад, дуже довго чоловіки казали, що мені пасує цигарка. В тридцять років, мабуть, це сприймається, як сумнівний комплімент, але в вісімнадцять…) деякі для того, щоб зайняти руки під час розмови. деякі ще з якоїсь причини, і ніяка мода на здоровий спосіб життя і всесвітня боротьба з палінням не можуть примусити їх кинути робити те, що приносить їм задоволення. Навіть якщо в основі цього задоволення лежить звичайнісенька самоомана і нічого більше.

Бо всі ми дорослі люди і розуміємо, що від стресу допоможе заспокійливий лікарський засіб, година медитації або візит до психолога, а ніяк не паперова паличка з хтозна-якою мішаниною всередині. розуміємо, що творчі питання та глобальні проблеми необов’язково обговорювати в прокуреному приміщенні, раз у раз нервово затягуючись. розуміємо, що за тоненькою цигаркою не сховаєш невпевненості у собі та застарілих комплексів, які заважають нам у нормальному спілкуванні, а наші біди та психологічні проблеми не розвіються так само, як дим від випаленої цигарки. розуміємо і все одно палимо.

Врешті-решт, палити чи не палити — цілком добровільний вибір дорослої людини і, якщо вчителька обирає цигарки, це має бути тільки її правом і її проблемою. Хоча в школі все-таки краще цього не робити, навіть після робочого дня, коли учнів уже немає. Немає й гарантії, що хтось із них, забувши книжку в кабінеті, не повернеться за нею як раз в ту саму мить, коли ви насолоджуватиметесь тютюном. Насправді, в очах сучасної дитини відкриття, що вчителька палить, здатне не принизити її авторитет, а навпаки. але ж ми мусимо виховувати дітей на позитивних прикладах, чи не так?

Отже, підіб’ємо деякі підсумки. Звичайно, краще позбутися цієї шкідливої звички, але якщо ви з якихось причин не можете цього зробити або робити не збираєтесь, намагайтесь обмежувати себе в кількості викурених цигарок. Паліть лише тоді, коли, як вам здається, інакше ви не зможете розслабитись і зняти нервову напругу чи почати серйозну розмову. і не варто забувати, що вчитель з цигаркою — це подвійна група ризику. одними з професійних захворювань є хвороби горла, голосових зв’язок. Паління ж підвищує небезпеку виникнення таких захворювань, не говорячи вже про шкідливий вплив нікотинових смол на стан легенів, шкіри, волосся, зубів, очей, нервової системи…

З алкоголем річ трошечки інша. Лікарі й досі сперечаються, яку дозу алкоголю можна вважати нормальною і рекомендувати для щоденного, так-так, саме щоденного вживання. Якщо вірити лікарям, алкоголь має безліч корисних властивостей — виводить з організму канцерогени, піднімає артеріальний тиск (будь-який гіпотонік вам скаже, що ковток коньяку поліпшує його стан краще за лікарські засоби), дозволяє позбутися стресу. Звичайно, шкідливий вплив алкоголю на організм людини не менший, якщо не більший. але! — і тут медики застережливо піднімають вказівні пальці,— тільки в тому випадку, якщо людина не перевищує цієї самої норми. дитині зрозуміло: якщо ви кожного дня за обідом вживаєте келих доброго червоного вина,— це нормально, але якщо щоденно випивати дві пляшки, найменше, що на вас очікує — це виразка шлунку. Про зловживання ми вже говорили на початку цієї статті, тож не будемо повторюватись. Поговоримо краще про той комплекс вини, від якого страждають деякі вчителькі, які тримають (що вже гріха таїти!) в нижній шухляді своїх вчительських столів невеличку пляшечку з міцним напоєм. Це не означає, що вони п’ють на робочому місці чи виходять до дітей напідпитку, ні. Це просто означає, що у такий спосіб вони знімають стрес після нервового робочого дня. один-два ковтки коньяку чи якогось бальзаму, коли вже закінчились уроки, але довгий список буденних справ не добіг кінця. таємно роблячи цей ковток, вчителька відчуває водночас і полегшення, і сором. «Жіночий алкоголізм — невиліковний»,— миттю проноситься в її голові, і одразу ж за цією думкою приходить інша: «Невже я — алкоголічка?».

Одна моя знайома, педагог з двадцятирічним стажем, зізналася якось, що завжди тримає при собі пласку фляжку з коньяком. «Не те щоб я пила кожного дня,— говорить вона,— просто коли я знаю, що в разі необхідності маю під рукою надійний заспокійливий засіб, сама думка мене заспокоює». Знов самоомана, самопереконання? так. але скільки речей у нашому житті побудовано на самопереконанні!

Якщо ваше щоденне вживання алкоголю зводиться до цього пресловутого ковточка, а по святах ви випиваєте пару-трійку чарок, сміливо дайте собі заперечну відповідь на таке запитання, якщо ж ви справді маєте проблему і зізнаєтесь в цьому самій собі, варто пошукати інші засоби для зняття перевтомлення та стресу. Людина не має залежності від алкоголю чи будь від чого, якщо в змозі тривалий час спокійно без цього обходитись, і немає значення, про що йдеться — міцний напій, продукт харчування, якесь заняття чи навіть іншу людину. Ви можете не пити, якщо вам не хочеться? Можете відмовитись, якщо вам пропонують чарку, а ви не в настрої? Можете байдуже дивитись на те, як алкоголь вживають інші? тоді все в нормі. Навіть якщо час від часу ви дозволяєте собі таку невеличку слабкість, як вживання деякої кількості спиртного.

Головне — не перевищити норми.

Метою цієї статті було виправдати досить невинні слабкості жінок-учителів і довести: якщо від таких слабкостей страждають виключно їх власники і ніхто більше, нічого поганого в цьому немає. але як часто буває, що, починаючи справу, ти навіть не здогадуєшься, до чого це може тебе привести. так і я. Не вбачаючи ніякого «криміналу» у таких шкідливих звичках, як паління та вживання (в межах норми, звичайно) алкоголю, замислилась раптом над головною причиною, яка спонукає людей це робити. а причина ця — лінь. так-так, лінь і небажання працювати над собою. Ми завжди знаходимо купу справ, які маємо зробити негайно, яких від нас вимагають керівники чи домашні, тільки б не працювати над собою, не переборювати себе.

Нам не вистачає часу на гімнастику, але завжди є вільна хвилька попліткувати з подругою по телефону. Ми дозволяємо собі з’їсти зайвий шматок торту, заспокоюючи себе тим, що «такою, як Ніколь кідман, мені все одно не бути, тож яка різниця?», забуваючи при цьому, як важко голлівудським зіркам доводиться працювати над собою, щоб мати такий блискучий вигляд. Нам ніяк не «викроїти» в щотижневому розкладі дві години на басейн або фітнес, та дві години щовечора на перегляд улюбленого телесеріалу знайдемо завжди. ось і все, любі жінки, висновок доволі простий — ми мало любимо себе, ми мало вивчаємо свій організм, не знаємо справжніх потреб своєї душі і тіла, не вміємо керувати собою, своїми емоціями, почуттями і дуже схильні вибачати собі не тільки маленькі, але й великі слабкості і недоліки. розплачуватись за це доводиться тільки нам самим — хворобами, депресіями, душевним розладом.

Невесела перспектива? На жаль, переважна більшість людей на Землі живе саме так. такий вже ми маємо устрій — схильність до самовиправдовування, самовибачення та бажання йти шляхами найменшого опору — у нас у крові. Не буду закликати вас негайно міняти своє життя, записуватись на курси йоги і переходити виключно на вегетаріанську їжу. Не буду, бо й сама так не живу, отже, яке я маю моральне право до чогось вас закликати чи засуджувати, шановні читачі?

Може, просто замислимось разом. Поміркуймо над тим, скільки разів ми тягнулися до цигарки не тому, що справді відчували потребу у нікотині, а «за компанію», «щоб не відрізнятись від інших» або «від нудьги». Скільки разів, даючи собі слово: «ця чарка — остання», за хвилину, піддавшись умовам чи просто зміні настрою, це слово порушували. Не дивно, що діти так мало довіряють дорослим, так мало прислухаються до їх слів і не вважають їх авторитетами у важливих питаннях. Вони знають, що ми вводимо їх в оману, заперечуючи робити те, що робимо самі. Ми схильні знаходити собі вибачення, а чи знаходять вони вибачення нам потім, коли самі стають дорослими? коли кожен день мають робити вибір, кожен день мають боротися із собою. і результат цієї боротьби — спосіб життя.

Банально звучить, але в цьому житті і справді багато залежить від нас самих. і якщо ми не самі обираємо, в якій країні чи родині нам з’явитись на світ, то вибір кросівок для мандрівки цим світом — тільки наша справа.

В Амурській області Росії вчителя оштрафовано за образу школярки

В амурській області РФ суд присудив учителя до штрафу в розмірі 3 тис. крб. за образу учениці.

Як повідомили в прокуратурі амурської області, вироком судді Мазанівської районної судової дільниці вчителька фізкультури Маргаритівської середньої школи визнана винною в здійсненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 130 КК РФ: «образа, тобто приниження честі та гідності іншої особи, виражена в непристойній формі».

«Попереднім слідством та судом встановлено, що вчителька фізкультури, викликавши з класу під час уроку десятикласницю, на ґрунті особистих неприязних відносин висловилася на її адресу грубою нецензурною лайкою і з метою її подальшого приниження двічі дала ляпаса»,— розповіли в прокуратурі.

Усіх семикласників Норвегії примусять вивчати саамську мову

У проекті нової державної шкільної програми Норвегії міститься пункт, за яким усі семикласники повинні вивчати основи саамської мови. Відповідно до вимог нової програми, всі учні 7 класу повинні вивчити саамську абетку і вимову. Пропозиція була висунута парламентом Саамі.

Хоча ця програма була підтримана парламентом Саамі Норвегії, її зустріли зі скептицизмом навіть серед самих саамі.

доцент із саамських мов Одд Матіс Гетта висловив побоювання, що через нову програму може вирости загальна ворожість до саамської мови серед норвежців.

Проте президент парламенту Айлі Кескітало не вважає, що нова програма створить які-небудь проблеми. «Мені не здається, що учням важко буде вивчити кілька нових букв і звуків»,— підкреслила вона. Загалом же саамська мова навряд чи отруїть життя норвезьких школярів.

Відгуки читачів