Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

«Я не люблю коли стріляють в спину»

Лідія КАЛІНІНА

Сьогоднішня наша розмова буде присвячена одному дуже підступному «чоловікові». Він підкрадається найчастіше непомітно. Здавалося б, ніщо не передвіщало неприємностей, і раптом: незграбний порух — і все. Ані зігнутися, ані розігнутися неможливо. Тим, хто хоча б раз у житті таке відчув, пояснювати, що таке радикуліт, не потрібно.


«Я не люблю коли стріляють в спину»

Лідія КАЛІНІНА

Бідняк, що утомився від своєї убогості, одного разу став благати Бога: «Боже, зроби так, щоб я, побачивши на тротуарі сто карбованців, не захотів їх піднімати!». Бог подумав і нагородив його радикулітом.

Сьогоднішня наша розмова буде присвячена одному дуже підступному «чоловікові». Він підкрадається найчастіше непомітно. Здавалося б, ніщо не передвіщало неприємностей, і раптом: незграбний порух — і все. Ані зігнутися, ані розігнутися неможливо. Тим, хто хоча б раз у житті таке відчув, пояснювати, що таке радикуліт, не потрібно.

Безжалісна статистика говорить: на радикуліт страждає кожен восьмий житель Землі, старший сорока років. А медики додають: хвороба несказанно «помолодшала», сьогодні на радикуліт скаржаться вже не тільки дідки-пенсіонери, але й досить молоді люди. Особливо багато серед них — кого б ви думали? — так-так, саме вчителів. А все тому, що в 95 % випадків радикуліт — це прояв остеохондрозу, ще однієї «вчительської» хвороби, при якій міжхребтові хрящові диски втрачають еластичність і стають неміцними. Узагалі ж причиною самого приступу можуть послужити стрес, підняття важких речей, переохолодження, інфекція або банальне порушення обміну речовин. Усе це — речі настільки популярні й розповсюджені, що можна зробити тільки один висновок: від радикуліту не застрахований жоден із нас. А отже, настав час озброюватися.

Зверніть увагу: хребет може боліти в найрізноманітніших місцях. Якщо вас «скрутило» в області шиї й потилиці, а кашель і будь-які рухи головою цей біль посилюють, у вас, найімовірніше, шийний радикуліт. Іноді в людини із шийним радикулітом може паморочитися голова, погіршитися слух і навіть з’явитися хитлива хода.

Якщо приступи сильного болю ніби оперізують грудну клітку — це грудний радикуліт. Він зустрічається значно рідше за всі інші види й часто виникає як наслідок вірусної інфекції, наприклад оперізуючого лишаю або пухлини.

І, нарешті, найвідоміший вид радикуліту — попереково-крижовий. Той самий, коли «ні сісти, ні встати». Спина болить пекельно, особливо під час ходьби й нахилів. Саме причини його виникнення — надмірні навантаження на хребет, стрес і несприятливі температурні умови — і дозволяють говорити про нього як про професійну хворобу вчителя. Згадайте, скільки разів ви тягали парти в промерзлому зимовому класі? Тож-бо й воно!

Лікування радикуліту народними засобами зводиться насамперед до розігрівання хворого місця. Для цього потрібно змочити вовняну ганчірку в гасі й прикласти ЇЇ на 20-25 хвилин до хворого місця. Проробити це треба два-три рази, теля чого змазати хворе місце одеколоном. I головне — оберігати спину від протягів. Це дійсно може принести полегшення, але після цих процедур усе ж таки варто звернутися до спеціаліста.

Отже, якщо це раптом трапилося й радикуліт вас усе-таки «скрутив», головне — якомога швидше лягти в постіль. Не думайте, що воно пройде само собою — якщо це справді радикуліт, не пройде. Викличте лікаря-невролога, а до його приходу випийте пару таблеток чого-небудь знеболюючого. Хворий поперек (або те, що у вас болить) натріть знеболюючою маззю, гарненько замотайте вовняною хусткою і — лягайте. Постіль має бути не занадто м’якою, для цього на матрац варто покласти дерев’яний або пластиковий щит (підійде, наприклад, оргскло, яким раніше любили застеляти письмові столи), а поверх нього — ватяну ковдру. От тепер ви цілком готові до прийому лікаря. Найімовірніше, він пропише вам препарати, які знімають запалення (ортофен, ібупрофен, диклофенак), вітаміни групи В, а також болезаспокійливі й розігріваючі засоби (наприклад, бджолину або зміїну отруту, настойку гіркого перцю) тощо. І, головне, ПОВНИЙ СПОКІЙ протягом двох-трьох днів. Тільки-но препарати почнуть діяти, біль потихеньку спаде і ви зможете провалятися пару днів у постелі, розуміючи, що таке щастя. Вам також можуть прописати масаж — теж цілком приємна процедура. Так що лікувати радикуліт не так уже й страшно. Хоча, певна річ, усе-таки краще його не лікувати, точніше, не заводити. Тим більше, що це не так уже й складно. Для профілактики радикуліту й остеохондрозу лікарі рекомендують спати на постелі, що не прогинається, щодня робити гімнастику та масаж шийної і поперекової областей. І все. І ніякі стреси, холод і важкі речі вам уже не страшні, а знайдені на тротуарі сто карбованців без великих зусиль зможуть опинитися у вашій кишені.

ШПИЛЬКА

Чоловіки в шкільних творах:

·          Гоголь страждав на троїстість, яка полягала в тім, що одною ногою він стояв у минулому, другою вітав майбутнє, а між ногами в нього була страшна дійсність.

·          Грушницький ретельно цілив у чоло, куля подряпала коліно.

·          Декабристи нагромадили велику потенцію и вилили її на Сенатську площу.

·          Палац був побудований кріпацькими руками графа Шереметьєва.

·          Дворян набагато частіше викликали на дуель, ніж до начальства.

·          Творчість Мандельштама й Пастернака була для Сталіна темним лісом, і вождь мучився, не знаючи, кого з двох заарештувати.

 

Відгуки читачів