Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Про шкоду паління та алкоголізму

 

Виховна година для підлітків 12–15 років

М. В. Коновалова, ЗОШ 30, м. Харків


 

Мета заходу: формування в учнів правильного уявлення про здоровя, здоровий спосіб життя; виховання дбайливого ставлення до свого здоровя, здоровя оточуючих; пропаганда здорового способу життя; профілактика паління, пияцтва, наркоманії.

Методи і види роботи: лекція з елементами бесіди та гри.

Обладнання: аудіозаписи, плакати «Ми за здоровий спосіб життя».

Література

1. Андреев Ю. А. Три кита здоровья.— Спб.: Изд-во ­РЕМПЕКС, 1994.— 382 с.

2. Валеологія. Підручник.— К., 2001.

3. Довголіття і здоровий спосіб життя.— Х., 1993.

4. Дроздов Э. С., Зенченко Е. И. Алкоголизм. 100 вопросов и ответов.— М., 2003.— 128 с.

5. Клюев Б. Болезни столетия.— СПб.: Питер.— 1993.

6. Лохонін А. Що мені відомо про алкоголь // Попередження.— 1.— С. 30.

7. Основи здоровго способу життя.— К., 2000.

Тютюн приносить шкоду тілу,
руйнує розум, отупляє цілі нації.

О. де Бальзак

Алкоголизм — это порождение варварства — мёртвой хваткой держит человечество со времен седой и дикой старины и собирает с него чудовищную дань, пожирая молодость, подрывая силы, подавляя энергию, губя лучший цвет рода людского.

Д. Лондон

Перебіг заходу

І. Організаційний момент

1. Привітання вчителя

2. Повідомлення теми і мети

Про шкоду паління та алкоголю говорять багато. Проте неспокій учених і лікарів, викликаний поширенням цих згубних звичок, росте, оскільки поки що значне число людей не вважають їх за шкідливі для здоровя. Отже, тема нашої виховної години — «Шкода паління та алкоголізму для здоровя людини».

ІІ. Основна частина

1. Бесіда (актуалізація попередніх знань)

Зверніть, будь ласка, увагу на вислови, які записані на дошці.

«Люди впускають ворога в свої вуста, і він викрадає їх мозок»,— говорив великий Шекспір про спирт і тютюновий дим.

Пияцтвоє вправляння в безумстві. (Піфагор)

Спянінняє добровільне божевілля людини. (Арістотель)

Вино мстить пяниці. (Леонардо да Вінчі)

Від вина гине краса, вином скорочується молодість. (Горацій)

Про що йде мова в них?

Що засуджується?

Як ці вислови повязані з нашим заняттям?

Чому люди починають палити та пити?

З чого починаються пияцтво та тютюнопаління?

Результати досліджень свідчать про те, що багато людей набули цих звичок у підлітковому віці. Тиск з боку товаришів і бажання бути схожим на дорослих спонукають багатьох підлітків  до паління та вживання спиртних напоїв. Ці згубні звички важко перебороти, оскільки тютюновий дим містить нікотин, який спричиняє наркотичну залежність у людини, що палить, а алкогольефірні олії.

А що таке звичка?

Коли людина виконує якісь дії постійно, підсвідомо, в неї виникає бажання або необхідність робити їх зновуце і є звичка. Інакше кажучи, звичкаце форма поведінки людини, яка виявляється у схильності робити ті чи інші дії, що закріпилися внаслідок багаторазового повторення їх.

Звичка є важливим аспектом життя людини. Для здоровя людини, її способу життя звички можуть бути корисними і шкідливими. Корисні звички підвищують працездатність, сприяють фізичному і психічному розвитку особистості, зумовлюють її активне довголіття.

2. Повідомлення учнів

Частина 1

1-й учень. Палінняце найшкідливіше заняття, яке не можна кинути без зусиль. Це справжня наркоманія, і тим більше небезпечна, що багато хто не сприймає цю проблему серйозно.

Нікотинодна з найнебезпечніших отрут рослинного походження. Птахи (горобці, голуби) гинуть, якщо до їх дзьоба всього лише піднести скляну паличку, змочену нікотином. Кролик гине від 1/4 краплі нікотину, собакавід 1/2 краплі. Для людини смертельна доза нікотину складає від 50 до 100 міліграмів, або 2–3 краплі.

Саме така доза надходить щодня в кров після викурювання 20–25 сигарет (в одній сигареті міститься приблизно 6–8 міліграмів нікотину, з яких 3–4 міліграми потрапляють у кров).

Курець гине тому, що доза вводиться поступово, не в один прийом. До того ж, частину нікотину нейтралізує формальдегідінша отрута, що міститься в тютюні. Протягом 30 років такий курець викурює приблизно 20 000 сигарет, або 160 кг тютюну, поглинаючи в середньому 800 грамів нікотину. Систематичне поглинання невеликих, несмертельних доз нікотину викликає звичку, пристрасть до паління.

Нікотин включається в процеси обміну, що відбуваються в організмі людини, і стає необхідним.

2-й учень. Проте якщо некурець в один прийом отримає значну дозу нікотину, може наступити смерть. Такі випадки спостерігалися в різних країнах. Ученим-фармокологом Н. П. Крафковим описано смерть молодої людини після того, як вона вперше в житті викурила велику сигару.

У Франції, в Ніцці, у результаті конкурсу «Хто більше викурить» двоє «переможців», викуривши по 60 сигарет, померли, а інші учасники з важким отруєнням потрапили до лікарні.

В Англії зареєстрований випадок, коли 40-літній чоловік, що вже давно палить, уночі під час важкої роботи, викурив 14 сигар і 40 сигарет. Вранці йому зробилося погано, і незважаючи на надану медичну допомогу він помер.

У літературі описаний випадок, коли в кімнату, де лежав тютюн у тюках, поклали спати дівчинку і вона через декілька годин померла.

3-й учень. Діти, що живуть у накурених приміщеннях, частіше і більш страждають захворюваннями органів дихання. У дітей батьків, що палять, протягом першого року життя збільшується частота бронхітів і пневмонії, підвищується ризик розвитку серйозних захворювань. Тютюновий дим затримує сонячні ультрафіолетові промені, які важливі для зростаючої дитини, впливає на обмін речовин, погіршує засвоєння цукру і руйнує вітамін С, необхідний дитині в період зростання. В віці 5–9 років у дитини порушується функція легенів. Унаслідок цього відбувається зниження здатності виконувати фізичну діяльність, що вимагає витривалості і напруги. Обстеживши понад 2 тис. дітей, що проживають у 1820 сімях, професор С. М. Гавалов виявив, що в сімях, де палять, у дітей, особливо в ранньому віці, спостерігаються часті гострі пневмонії і гострі респіраторні захворювання. У сімях, де не було тих, що палять, діти були практично здорові.

У дітей, матері яких палили під час вагітності, є схильність до припадків. Вони значно частіше захворюють на епілепсію. Діти, що народилися від матерів, що палять, відстають від своїх однолітків у розумовому розвитку. Так, учені В. Гібал і Х. Блюмберг  після обстеження 17 тисяч таких дітей виявили в них відставання у навчанні, а також у зростанні.

Помітно зросла кількість алергічних захворювань. Ученими встановлено, що алергизувальні дію мають нікотин і сухі частинки тютюнового диму. Вони сприяють розвитку багатьох алергічних захворювань у дітей, і чим менше дитина, тим більшу шкоду заподіює її організму тютюновий дим.

4-й учень. Паління підлітків насамперед позначається на нервовій і серцево-судинній системах. У 12–15 років вони вже скаржаться на необхідність відпочинку в разі фізичних навантажень. У результаті багаторічних спостережень французький доктор Декалзне ще 100 років тому прийшов до переконання, що навіть незначне паління викликає в дітей недокрівя, розлад травлення.

Паління впливає на успішність школяра. Число не-
успіш­них зростає в тих класах, де більше учнів палять.

Паління школярів уповільнює їх фізичний і психічний розвиток. Стан здоровя, підірваний палінням, не дозволяє вибрати рід занять до душі, добитися успіху (наприклад, хлопцям стати льотчиками, спортсменами, дівчатамбалеринами, співачками і т. ін.)

Висновки

Паління і школяр несумісні. Шкільні рокице роки зростання як фізичного, так і розумового. Організму потрібно багато сил, щоб справитися зі всіма навантаженнями. Як відомо, навики, звички, засвоєні в шкільному віці, найміцніші. Це стосується не тільки корисних, але і шкідливих звичок. Чим раніше діти, підлітки, хлопці, дівчата познайомляться з палінням і почнуть палити, тим швидше звикнуть до нього, і надалі відмовитися від паління буде дуже важко.

Учитель. Шкода тютюну доведена, багато людей кинули палити, йде боротьба проти пасивного паління. Прихильники ж тютюну часто посилаються на те, що багато видатних людей, наприклад, Дарвін, Ньютон, О. М. Горький, композитор С. В. Рахманінов і навіть учений-терапевт С. П. Боткінпалили. Значить, паління не заважало їм досягти успіхів? Хочу привести тут деякі вислови відомих діячів культури і науки. Письменник О. Дюма-молодший: «...я відклав свою сигарету і присягнувся, що ніколи не палитиму. Цю клятву я твердо стримав і цілком переконаний, що тютюн шкодить мозку так само ясно, як і алкоголь». Л. М. Толстой, кинувши палити, сказав так: «я став іншою людиною. Просиджую по пять годин підряд за роботою, встаю абсолютно свіжим, а раніше, коли палив, відчував утому, запаморочення, нудоту, туман у голові». Великий лікар С. П. Боткін був заядлим курцем. Вмираючи, ще порівняно не старим (57 років), він сказав: «Якби я не палив, то прожив би на 10–15 років більше». Скільки ще він зробив би для науки, для порятунку людей, але, на жаль, не зумів позбавитися від своєї згубної звички, не зміг урятувати себе.

Частина 2

1-й учень. До шкідливих звичок окрім паління відноситься ще згубнішаспоживання алкоголю. На жаль, у житті вони дуже часто поєднуються одна з одною. Так, серед непитущого населення курців 40 %, серед тих, що зловживають алкоголем, — уже 98 %.

Пияцтво «запалює зелене світло» злоякісним новоутворенням. Не виключається наявність в алкогольних напоях канцерогенних речовин. Будучи хорошим розчинником, алкоголь допомагає їх проникненню в організм. У тих, хто зловживає алкоголем, особливо в молодому віці, ризик розвитку раку порожнини рота в 10 разів вище, а якщо вони ще і палять, то в 15 разів вище в порівнянні з непитущими.

2-й учень. За сивої давнини познайомилася людина з незвичайною звеселяючою дією деяких напоїв. Найзвичайніші молоко, мед, соки плодів, постоявши на сонці, міняли не тільки свій зовнішній вигляд, смак, але й набували здатності вселяти відчуття легкості, безтурботності, благополуччя. Не відразу люди відмітили, що наступного дня людина розплачувалася головним болем, розбитістю, поганим настроєм. Зрозуміло, наші далекі предки і здогадатися не могли, якого страшного ворога вони набули. На жаль, сумні наслідки вживання спиртного привертали до себе менше уваги, ніж поліпшення настрою, супутнє вживанню алкоголю.

У міфах, легендах і казках стародавнього світуусюди фігурують вино, спяніння, розгул. Пияцтво процвітало, а за ним слідували його незмінні супутникирозпуста, злочини, важкі хвороби.

3-й учень. Основою спяняючої дії будь-якого напою був алкогольетиловий, або винний, спирт.

Вжитий, він через 5–10 хвилин усмоктується в кров і розноситися по всьому організму. Алкогольотрута для будь-якої живої клітини. Проникнувши в організм, алкоголь дуже скоро порушує роботу тканин і органів. Швидко згораючи, він віднімає у них кисень і воду. Клітки зморщуються, діяльність їх утруднюється. За значного і частого потрапляння алкоголю в організм клітини різних органів урешті-решт гинуть, під дією алкоголю порушуються мало не всі фізіологічні процеси в організмі, а це може призвести до важких захворювань. Перероджуються тканини печінки, нирок, серця, судин та ін.

Спершу алкоголь діє на клітини головного мозку, при цьому насамперед страждають вищі відділи мозку. Швидко доставлений потоком крові до головного мозку, алкоголь проникає в нервові клітини, при цьому руйнується звязок між різними відділами мозку.

Алкоголь впливає також на кровоносні судини, що несуть кров до мозку. Спочатку вони розширюються і насичена алкоголем кров бурхливо підливає до мозку, викликаючи різке збудження нервових центрів. Ось звідки надмірний веселий настрій і розбещеність спянілої людини.

4-й учень. Дуже небезпечний алкоголь для юних, особливо для дівчат, оскільки їх організм у період зростання легше піддається дії наркотиків. З незапамятних часів наші предки вважали за придатні напої для дітей лише воду і молоко. В стародавній Греції і Римі хлопцям до певного віку взагалі заборонялося пити вино, в Стародавній Греції пити не розведене водою вино вважалося за негідне вільного громадянина. Правитель Спарти легендарний Лікульт заборонив пити вино вищій знаті держави, але заохочував до споювання рабів, щоб тримати їх у покорі.

В Афінах правитель Солон увів закон, згідно з яким архоїти (посадові особи) каралися за пияцтво: перший разкрупний штраф, а в разі повтореннястрата.

Стародавній історик Пліній Старший писав про те, що перси і мідяни були переможені греками на чолі з Олександром Македонським тому, що в них були розвинені пияцтво та інші повязані з ним пороки.

У Стародавній Індії вживання спиртних напоїв представникам вищих каст було категорично заборонено. Якщо ж у пияцтві викривали жінку вищої касти, то їй на лобі випалювали клеймо у вигляді судини для вина, виганяли з дому і ніхто не мав права прийняти її до себе.

У деяких країнах, перш за все мусульманських, були введені релігійні заборони на вживання алкоголю. За Петра І пяницям, що потрапили у вязницю, вішали на шию чавунну медаль із написом «за пияцтво».

5-й учень. Алкоголь справляє негативний вплив на потомство. Про це знали здавна. У Грецькій міфології богиня Юнона народила від спянілого Юпітера кульгавого Вулкана. Правитель Спарти Лікург забороняв у день весілля вживання спиртних напоїв під загрозою важкого покарання. Гіппократ указував, що причиною ідіотизму, епілепсії і інших нервово-психічних захворювань є пияцтво батьків, які пили вино в день зачаття.

Дослідження учених довели, що у хлопців і дівчат алкоголізм як важка, важко виліковна хвороба виникає і розвивається в чотири рази швидше, ніж у дорослих. Руйнування особистості відбувається набагато швидше.

ІІІ. Гра-вікторина «Розумники»

1. Бліц-опитування

Продовжте вислів:

Крапля нікотину вбиває(Коня чи муху?)

Що варили Бовдур, Бувалий і Боягузвідомі кіногерої Нікуліна, Віцина, Моргунова у лісі? (Компот чи самогон?)

Часто під час паління підвищується (Артеріальний тиск чи атмосферний тиск?)

Продовжте «Багато винамало…» (Розуму чи грошей?)

Хто з європейських мандрівників уперше побачив людей, що палять? (Васко де Ґама чи Христофор Колумб?)

На скільки хвилин коротшає життя курця після кожної викуреної сигарети? (На 15 хвилини чи на 10 хвилин?)

Відомий хірург Федір Углов стверджував, що після прийму спиртного в корі головного мозку залишається (Кладовище нервових клітин чи заряд бадьорості і веселості?)

Що вражається в курця перш за все? (Судини чи легені?)

Продовжте: «Пяна людинане людина, бо вона втратила…» (Розум чи гаманець?)

Чому в Росії Петро І дозволив паління тютюну? (Із метою оздоровлення людей чи розвитку економіки?)

У якому фільмі Леоніда Гайдая герой вчить молодь танцювати твіст, гасячи недопалки то однією, то іншою ногою? («Діамантова рука» чи «Кавказька полонянка?»)

Скільки літрів тютюнового дьогтю проходить за 10 років через дихальні шляхи курця (8 літрів чи 5 літрів?)

Нікотинце отрута, яка особливо впливає на… (Зростання чи зір?)

Що робили згідно із законом, який видав китайський імператор Ву Вонг у 1220 році, викритим у пияцтві? (Піддавали страті чи виганяли з країни?)

У якому слові увічнив своє імя Жак Ніко? (Нікотин)

Продовжите «Хліб на ноги ставить, а вино…» (Валить)

Утворення ракових пухлин у курця виникає завдяки речовинам, що містяться в сигареті. (Нікотин чи радіо­активний полоній?)

Хто з відомих російських письменників сказав: «Рідкісний злодій, вбивця здійснює свою справу тверезим». (Л. М. Толстой чи А. П. Чехов?)

Яку дію справляє алкоголь на центральну нервову систему? (Позитивну чи негативну?)

Кому з російських поетів належать слова: «Людина, яка пє, ні на що не придатна»? (М. Ю. Лермонтову чи О. С. Пушкіну?)

Назвіть хворобу заядлих курців. (Кашель чи бронхіт)

Що допомагає зберегти й укріпити здоровя людей? (Спорт, ЗОЖ)

2. Закінчи вислів

«Пити вино так само шкідливо, як приймати…» (отруту)

«Палінняце частково хвороба і передчасна…» (смерть)

«Випив горілки на копійку, а дуру додалося на…» (п’ятак)

«Не буває весілля без гостей, похоронів без сліз, а пияцтва без...» (бійки)

«Спочатку чоловік пє вино, а потім вино пє...»  (людину)

«Вино полюбив, сімю...» (розорив)

«Бочка вина отрутою...» (повна)

«Горілка не живить, а хто її пє...» (голодує)

«Хто пє до дна, той живе...» (без розуму)

Додаткові питання:

«Пияцтвовірний супутник...» (хуліганства)

«Виноворог...» (печінки)

«Де спяніння, там... » (злочин)

Палінняце прихована...» (наркоманія)

«Увечері пяницявранці...» (ледар)

«Хто палить тютюн, той гірше...» (собаки)

«Палитиздоровю...» (шкодити)

«Хто не палить і не пє, той здоровеньким...» (росте)

«Любити паління   шкодити...» (серцебиттю)

«Скоріше кидай палити, щоб зростання...» (не припинити)

Підведення підсумків гри. Учасник, що набрав більше за всіх очок, отримує приз.

IV. Підсумки заняття

Останнім часом зявляються молоді люди, що підкреслено негативно ставляться до спиртного та тютюнопаління. Вони вводять у моду підібраність, спортивний вигляд, простоту і ввічливість у поводженні з оточуючими, орієнтуються на здоровий спосіб життя. Але щоб стати повноцінною, корисною для суспільства особою, треба свій вільний час заповнювати осмисленими заняттями. «Хто хоче що-небудь зробити, шукає засоби. Хто не хоче робити нічого, шукає причини»,— свідчить відомий афоризм.

Учені давно встановили, що одним з найбільш поширених спонукачів мотивів, що штовхають людину до пияцтва та тютюнопаління, є невміння зайняти себе, незадоволеність тією або іншою формою дозвілля. Тому чим цікавіше буде дозвілля, чим більшою мірою кожен зможе задовольнити свої бажання і потреби, тим рішучіше піде боротьба зі шкідливими звичками, які починаються від неробства.

Беручись до роботи над собою, основні зусилля необхідно зосередити на формуванні позитивних звичок. Боротьба із самим собоюсправа нелегка. Недаремно багато хто вважає, що подолання звички до алкоголю та тютюнопаління були в їх житті першим найбільш сильним випробуванням. Тут-то людина і пізнає себе, випробовує і загартовує свою волю, виробляє самодисципліну, удосконалює свій організм. Витримати, стримати одного разу дане собі словоозначає, навчитися володіти собою.

Необхідно зробити зусилля і зважитися ніколи не торкатися спиртного та тютюну. Потрібно пам’ятати: здоров’я, радість життя і щастя — в наших руках.

Dounload PDF
Dounload PPS

Відгуки читачів